Davutoğlu: AK Parti'nin doğası bozuktur, AK Parti’de ruh kalmadı

Ahmet Davutoğlu, “2016’da benim bıraktığım AK Parti’yi tanımıyorum ,tanıyamıyorum artık” dedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Kanal 42 televizyonunda yayınlanan Reaksiyon Programı’nda gazeteciler Muhammed Okur ve Rumeysa Zühül’ün sorularını yanıtladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Terör suçlaması çok rahat herkese yapılabilir hale geldi”

HDP Eski Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi sorusunun üzerine Davutoğlu, “Bir haberi RT yapması dolayısıyla anlatıldığında, nasıl bir Türkiye imajı oluşturacak? Terör suçlaması çok rahat herkese yapılabilir hale geldi. Peki o zaman şunu sormak hakkımız değil mi ? TRT’ye Osman Öcalan’ı çıkaranlar ve de bu duruma izin verenler ile ilgili işlem ne zaman yapılacak? Abdullah Öcalan’dan mektup getirip, İstanbul seçimini kazanmak isteyenlere işlem ne zaman yapılacak ? TRT’nin o gün sorumlusu olan bakan sorguya çekilecek mi, buna nasıl izin verdiniz denilecek mi ? Abdullah Öcalan’a meşru bir siyasi aktörmüş gibi takdim edilen iktidara bunun hesabı sorulacak mı ? Bu durum teröre yardım gibi görülse ne olacak?” ifadelerini kullandı.

“28 Şubat döneminin görüntülerine dönüyoruz”

Davutoğlu, “TBMM’nin itibarını korumak zorundayız. Milletin iradesi orada tecelli eder. Meclis’teki görüntülerden derin bir üzüntü duydum, Türkiye buraya gelmemeliydi.  90’lı yılların görüntülerine dönüyoruz. 28 Şubat döneminin görüntülerine dönüyoruz” dedi.

“AK Parti’nin doğası bozuktur”

“İktidar cenahında bir korku var mı?” sorusun yanıt veren Davutoğlu, iktidar cephesinde ayakta kalma tedirginliği olduğunu savundu.

Sistem değişikliğinin Devlet Bahçeli’nin önerisi ile olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Kimse Türkiye’yi 50+1’e mahkum etmedi. Biz o dönemde sayın cumhurbaşkanını ve diğer ilgilileri, ‘Yapmayın , Türkiye’yi istikrarsızlığa götürüyorsunuz. Ak Parti’nin doğasını bozacaksınız bu yolla’ diye uyardık. Çünkü görünmez ittifaklar yüzünden partilerin doğaları bozuktur. 94 ruhu, 2002 ruhu falan kalmadı. Kısacası AK Parti’de ruh kalmadı. 2016’da benim bıraktığım AK Parti’yi tanımıyorum, tanıyamıyorum artık” dedi.

Davutoğlu, “AK Parti üzerinde Devlet Bahçeli mi etkili oluyor?” sorusuna, “Bu süreçte sayın Bahçeli gündemi belirliyor” eklinde yanıt verdi.

“Gemi su alıyor”

Cumhur İttifakı’ndaki ilişkiyi gemi benzetmesi yaparak anlatan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, “İktidar maalesef öyle bir gemi ki şu anda , orta katta sayın Erdoğan kendisi ‘dava’ diyerek , alın teri dökerek, samimi olanları toplamış ve her gün konuşarak bu geminin doğru gittiğine inandırmaya çalışıyor. Fakat o sırada üst katta Bahçeli o geminin rotasını çiziyor, o yönetiyor dümeni. Alt katta ise Perinçek geminin dibini deliyor. Farkında değil bunlar ve bu gemi su alıyor. Bu durumu düzeltmek için ise İnsan Hakları Eylem Planı diyor Cumhurbaşkanı. Bahçeli rotayı öyle bir çiziyor ki , İnsan Hakları Eylem Planı havada kalıyor. Aynı gün de Selçuk Özdağ’a saldıranlar ile ilgili savcılar, MHP milletvekilleri tarafından tehdit ediliyor. Orta katta sayın Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsediyor” ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU