Taşgetiren: Bu bakanın işi çok zor

“İnsan Hakları Eylem Planı. Orda bir kekrelik var gibi. İktidar kendi içinde tam ikna olmamış gibi”

Fotoğraf: AA

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, İnsan Hakları Eylem Planı dolayısıyla Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün “işinin zor olduğunu” söyledi.

Taşgetiren, “Bu bakanın işi çok zor” başlıklı köşe yazısında eylem planı hakkında şu görüşlerini dile getirdi:

İnsan Hakları Eylem Planı. Orda bir kekrelik var gibi. İktidar kendi içinde tam ikna olmamış gibi. Böyle bir ilânâta mecbur kalmış gibi. “Daha önceki paketlere ne oldu?” diye sorulacağı bilinerek yola çıkılmış gibi. Bu tür paketlerin merkezindeki kişi olarak Adalet Bakanı bir şeyler yapılması gerektiğine inanıyor da, başkalarını inandırmakta zorluk çekiyormuş gibi. Başkaları da ülkenin geldiği şartlar sebebiyle “Eli mahkum” noktasında, “Bu tür adımlar atılsın, ondan sonrasına bakarız” yaklaşımıyla bu noktaya gelmiş gibi.

İktidar içinde etkin olanlar, sanki bazı dosyalar üzerinde “Adalet ne derse desin” psikolojisinden kurtulamamış gibi. “İçe – dışa yönelik propaganda boyutunu seferber edeceğimiz elemanlarla kotarırsak, açık hukuk ihlallerini de görünmez hale getiririz” yaklaşımıyla hareket ediyor gibi.

Sanki Adalet Bakanı bütün kuşkuları, soruları, güvensizlikleri biliyor ama “Benim duruşum bilinsin, yapılamayanların farkındayım, ama gücüm bu kadarına yetiyor, beni anlayın, konuşma zorluğu içindeyim, dışardan da zorlanırsa içerdeki dirençler daha kolay kırılır, ama ben başkalarının söylediklerini söylersem içerde işim zora girer, zorlamayın, hem bir kere metinlere girsin, uygulaması da gelir, uygulamayan riske girmekten kaçınır” der gibi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Bunları nereden çıkardım?” diyen Taşgetiren, şöyle devam etti:

Öncelikle genel gidişata bakarak çıkardım. Memlekete “Ekonomi zora girmeseydi, bu adalet arayışları da olmazdı” kanaati hakim değil mi? İsmi “Adalet ve Kalkınma” olan bir partinin iktidarında en çok sakatlanan, kolay konuşulan ama her konuşmada sakatlığı daha da derinleşen alanlar hukuk ve ekonomi alanları değil mi? Ve zaten hukuku düzeltme çabaları, hukuktaki problemin ekonomiyi de sakatlıyor olmasından kaynaklanmış değil mi? Sonra da sayın Adalet Bakanı’nın, mesela Habertürk’teki mülakatta sorulara cevap verirken yaşadığı zorluğu görerek çıkardım. Şu cevaplar hukuki boyutu çok doğru olsalar bile artık “Sorunuzun ne anlama geldiğini anlıyorum. Oradaki çarpıklığı da görüyorum. Ama bu konuda benim konuşmam zor” anlamını da içeren cevaplar olarak okunuyor:

-Yargı sürecini beklemek lazım.

-Ben dosyalar üzerine konuşmam.

Bakan’ın önüne, AİHM ve AYM kararlarına rağmen devam eden tutukluluklar konuyor, AİHM ve AYM kararlarının bağlayıcılığı senelerdir hukuk sisteminde yer aldığı halde halen alt mahkemeler tarafından uygulanmıyor olması konuyor, yargının iktidar ve ortaklar lehine açık çifte standartları konuyor, lekelenmeme hakkından söz edildiği halde yargının kolay tutuklamalarla binlerce kişiyi lekelediğinin örnekleri konuyor, muhalif siyasetçi ve gazetecilere yönelik fiili saldırılar konusunda yargının sergilediği tavır konuyor, daha ilginci, davası devam eden bir kişinin, en yukardan, kürsülerde terörist diye damgalanıyor olması konuyor. Gazeteciler Bakan’ın hassas durumunu dikkate alarak soruyor her şeyi. Ama soruyorlar. Sayın bakan sıkıntıya giriyor, genel ilkeleri hatırlatıyor, yeni düzenlemelere işaret ediyor ama orada bir eksiklik var, bunu herkes görüyor: İçselleştirilmemiş metinlerle hukuk disiplini tesis edilmez. Zihniyet deniyor buna. Ahlak deniyor.

Taşgetiren, yazısının iligli kısmını “Sayın Bakanın sancılarını anladığımı sanıyorum. Türkiye’de siyasetin böyle işlediğini de biliyorum. Ama gençler var ya şu gençler, ‘Etik – Ahlak’ meselesine böyle bakmıyorlar, emin olun” yorumuyla sonlandırdı.

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU