Pervin Buldan: İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır

Buldan, "AKP hükümeti siz önce mevcut anayasayı ve yasaları uygulayın. İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır. Ondan sonra çıkıp bir eylem planından ve hukuk reformundan söz edebilirsiniz" diye konuştu

Fotoğraf: AA

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin olarak "AKP hükümetinin son günlerde çıkarmış olduğu yeni bir şeyle karşı karşıyayız. İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsediyorlar. AKP hükümeti siz önce mevcut anayasası ve yasaları uygulayın.  İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır. Ondan sonra çıkıp bir eylem planından ve hukuk reformundan söz edebilirsiniz" diye konuştu.

"Kadının, emekçinin iktidarını kurmak için varız"

Buldan açıklamalarında kadınların her zaman olduğundan çok daha fazla istihdam dışına ve güvencesiz alana itildiğini belirterek şunları kaydetti:

Erkek iktidarlarını sürdürmek için kadınları daha fazla yoksulluğa sürüklediler. Oysa dünya kadın emeği üzerine kuruludur. Bizler dünyaya ayakta tutan devasa emeğin görünür olması için yürüttüğümüz mücadelemizde kadınların döktüğü her damla alın terini savunmaya devam edeceğiz.  HDP, sadece ve sadece halkın yanında saf tutan, kadınların yanında olandır. Kadının, emekçinin iktidarını kurmak için varız.  Eşit, adil bir bölüşümü, işi, aşı bir avuç yandaş zengine değil halk ve kadınlar için sağlayacağımızı söylüyoruz.

"Kınama tweetleri yaşanan şiddeti ve sorumluluklarının üzerini kapatmaya yetmez"

HDP olarak vergide ve bütçede eşitliği sağlayacaklarını kaydeden Buldan, "Yaşamın her alanında yoksulluğa mahkûm edilen kadınlar için "Adalet” demeye devam edeceğiz.  Pandemiyle beraber kadına yönelik erkek şiddeti arttırmıştır, her gün en az bir kadın erkekler tarafından katledilmektedir” diye konuştu.

Aydın’da tecavüze uğrayıp öldürülen 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’yı hatırlatan Buldan, "Bu Türkiye açısından korkunç tablodur. Sorumlusu iktidardır.  Defalarca kolluk kuvvetlerine başvurduğu halde, bir kadın, bir anne çocuğunun gözleri önünde sokak ortasında şiddete maruz bırakılmıştır. İktidarın sahiplerinin attığı kınama tweetleri yaşanan şiddeti ve sorumluluklarının üzerini kapatmaya yetmez. İktidarın görevi kınama mesajı yayımlamak değil, cinayetleri önlemek ve faillerin en ağır şekilde cezalandırmasını sağlamaktır” dedi.

Mizah içerikli bir paylaşımından dolayı sosyal medya üzerinden kendisine en ağır ve iğrenç hakaretlerin yapıldığını ifade eden Buldan, "Yapanların siyasi kimliği bellidir. Hangi partinin belediye başkan aday adayı, milletvekili aday adayı olduğu bellidir, ortadadır. İktidarın gücüne dayanarak bu iğrençliği yapana elbette ki dokunulmadı ve biz dokunulmayacağını da çok iyi biliyorduk, buna tanıklık ettik. Bu insana karışılmadı bile. İşte bu zihniyet, kadın katliamlarının bizzat sorumlusudur." dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buldan konuşmasına şöyle devam etti:

8 Mart’ta kadınların gerçekleştirdiği etkinliklere AKP polisinin müdahalesi, kadınların saçlarından tutup çekilmesi, LGBTİ’lilere yapılan saldırılar, cezaevlerindeki çıplak aramalar kadın düşmanı politikalar odağının erkek devlet, erkek yargı sistemi olduğunu bir kez daha gösterdi. 92 yaşındaki ninenin vahşice katledilmesinin nedeni işte bu odaktır. Dilek Hatipoğlu’na yapılan çıplak arama işkencesinin nedeni bu odaktır. Kadın cinayetlerini kınıyoruz diyen iktidar temsilcileri İstanbul Sözleşmesi’ni ise kaldırmaya yeltenmektedir. Kadınları sokakta katleden erkek şiddet zihniyetinin kodları aynıdır. Bu iktidar kadın düşmanıdır.

"Kadına şiddet uygulayan erkekler dışarıda"

İktidarın erkek şiddetini önlemek için ev hapsi ve elektronik kelepçe uygulamasını başlattığını belirten Buldan "Elektronik kelepçeyi şiddet uygulayan erkeklere değil Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, kadınlara, muhaliflere vurulan prangaya döndürdüler. Kadına şiddet uygulayan erkekler dışarıda. Kürt kadınlara yönelik kolluk güçlerinin karıştırdığı suçların davalarına ‘gizlilik’ kararı uygulanması tesadüf değil. Kadına yönelik şiddet nasıl politik ise Kürt kadınlara resmi ellerden yönelen şiddet de özel bir politika olarak yürürlüktedir. Kürt kadınları da politiktir, bilinçlidir ve örgütlüdür. İşlediğiniz bütün suçların hesabını hukuk ve siyaset zemininde tek tek soracağımızdan kuşkunuz olmasın” diye konuştu.

"Dillerinde insan hakları, ellerinde kelepçe"

Buldan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla Türkiye gündemine giren ve çok tartışılan İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin de şunları kaydetti:

AKP hükümetinin son günlerde çıkarmış olduğu yeni bir şeyle karşı karşıyayız. İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsediyorlar. AKP hükümeti siz önce mevcut anayasası ve yasaları uygulayın.  İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır. Ondan sonra çıkıp bir eylem planından ve hukuk reformundan söz edebilirsiniz. Çıplak arama ayyuka çıkmış durumdadır. Erdoğan’nın bizzat kendisi Berfo Ana ile görüşmüştü.  Aynı mücadeleyi yürüten anneleri tutuklamayı çalışıyorlar.  İnsan Hakları Eylem Planı açıklandıktan sonra gaz kapsülü ihalesi açıyorlar. Biz bu iktidarın ne dediğini değil ne yaptıklarına bakarım. Dillerinde "insan hakları”, ellerinde kelepçe.  Erkek iktidarına ve zulmüne kadınlar olarak son vereceğiz. Adaleti aranır olmaktan çıkarıp yaşanır hale getireceğiz. Nerede bir kadın kazanımı varsa iktidar bunu tehdit görüp kaldırmaya çalışıyorlar. Kadınların birlikte fotoğraftan korkuyorlar. İki kadının bir araya getirilmesinden atılan tweet’den bile korkuyorlar. Kadınların ittifakından rahatsız oluyorlar.  Eş başkanlık sistemini tasfiye etmek için her türlü hukuksuzluğu yaptılar.

İktidarın kadınları hedef alarak kadınların kazanımlarını geriletme çabasında ve kadınalrı sindirme çabasında olduğu görüşünü savunan Buldan "Eren Keskin, Şebnem Korur Fincancı ve Ayşe Buğra’yı hedef aldılar. Hiçbir kadını karalamak sizin haddiniz değil. Bu kadın arkadaşlarımızın her biri insanlık mücadelesi için birer ödül ve ışıktır” dedi.

 

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU