Bilim insanları ortaya koydu: Avcılardaki çeşitlilik kaplumbağaların üremesini kolaylaştırıyor

Yapılan araştırmada avcılar 20 yıldan uzun bir süre gözlemlendi

Yeşil deniz kaplumbağası koruma altında olduğu için, deneyde Çin çizgili kaplumbağası yumurtası kullanıldı (Reuters)

Bilim insanları, Tayvan'a bağlı Orkide Adası'ndaki yeşil deniz kaplumbağalarının yumurtalarının, bölgedeki avcıların sayısının artmasıyla daha güvende olduğunu tespit etti. Zira avcıların birbirinden korktuğu ya da birbirine saldırdığı görülürken bu durumun yumurtaların hayatta kalmasını sağladığı ortaya çıktı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırma ekibinden Wen-San Huang, avcılar arasındaki etkileşimlere ilgisinin 1997'de Orkide Adası'ndaki kukri yılanlarının davranışlarını gözlemlerken başladığını söyledi. Huang, adada yaşayan sıçanların ve fare yılanlarının kaplumbağa yuvalarına girmediğini gördü. Ancak Tayvan anakarasında söz konusu hayvanlar kaplumbağaların yuvalarına giriyordu. 

Hakemli bilim dergisi Proceedings of the Royal Society B'de yayımlanan çalışmada, sahildeki avcılar 20 yıldan uzun bir süre gözlemlendi. Hayvanlar kullanarak deneyler de yapıldı.

Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi'nden araştırmacılar, çalışmanın gözlem kısmında yumurtaların bulunduğu sahile ilk gelen avcının sıçanlar olduğunu tespit etti. Bu canlılar, kukri yılanları bölgeye ulaştığında geri çekildi.

Forbes'un haberine göre, bunun ardından kukri yılanları yumurtaları yemek için kumu kazmaya başlasa da fare yılanlarının saldırısına uğradı.

Araştırma ekibi deney kısmı içinse bahsi geçen hayvanları hem Orkide Adası'ndan hem de Tayvan anakarasından topladı. Daha sonra hayvanları bir süre bekleterek aç olmalarını sağladı. Avcılar daha sonra, kaplumbağa yumurtaların kuma gömüldüğü bir akvaryuma bırakıldı.

 

 

Bulgular, Orkide Adası'ndan sıçanların kuma gömülü yumurtaları kazma konusunda Tayvan anakarasındaki sıçanlara göre daha temkinli olduğunu gösterdi. Bilim insanları bunun nedeninin, söz konusu hayvanların fare yılanlarından korkması olabileceğini belirtti.

Adadaki fare yılanlarının yumurta yerine kukri yılanlarını avlamayı tercih ettiği keşfedildi. Deneyde kullanılan bütün hayvanlar daha sonra serbest bırakıldı.

Araştırmacılar, avcılar arasındaki bu etkileşimlerin bölgedeki yumurtaların korunmasını sağladığı sonucuna vardı. Çünkü her üç hayvanın sahilde bulunduğu durumlarda daha fazla yumurtanın hayatta kaldığı görüldü. Avcılar ya birbirinden korkuyordu ya da birbirlerini yiyordu.

Araştırmaya dahil olmayan, Glasgow Üniversitesi Doğa Tarihi Bölümü'nde kaplumbağa yuvaları üzerine çalışan Profesör Malcolm Kennedy, çalışmayı övdü.

Kennedy'ye göre çalışma, avcılar arasındaki doğal bir dengenin, sahilleri başarılı üreme alanları haline getirebileceğini gösteriyor. Ancak avcıları etkileyen insan faaliyetlerinin kaplumbağa yumurtalarına zarar verebileceği düşünülüyor.

 

Independent Türkçe, Forbes

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU