SODEV’den madde kullanımı raporu: Yoksul semtlerde giderek artıyor

SODEV tarafından Bağcılar ve Sultanbeyli bölgesinde yapılan çalışma sonucu hazırlanan ‘Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu’nda dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı

Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 51,8’i yaşadıkları bölgede uyuşturucu bağımlılığı sorunu olduğunu belirtirken, başlıca neden olarak aile içi iletişimsizlik ve sevgisizlik öne çıkıyor / Fotoğraf: Twitter

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından hazırlanan “Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu” zoom üzerinden organize edilen bir toplantıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

SODEV tarafından hazırlanan “Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu” uyuşturucu ve madde kullanımıyla ilgili çarpıcı bilgileri ortaya koydu. 

Araştırmaya katılan ailelerin %51,8’i yaşadıkları bölgede uyuşturucu bağımlılığı sorunu olduğunu belirtirken, madde bağımlılığı sorunun başlıca nedeni olarak %44,3 ile aile içi iletişimsizlik ve sevgisizlik öne çıkıyor.

Ayrıca, araştırmaya katılan ailelerin %58,8’i okul ve çevresindeki güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu söylüyor.

Bağcılar ve Sultanbeyli

SODEV tarafından focus grup ve CATI yöntemliyle gerçekleştirilen araştırma, İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde orta öğrenim çağında çocuğu olan ebeveynler arasında yapıldı. Araştırma kapsamında 4 focus görüşme ve CATI yöntemiyle %95 güven aralığında %3 hata payı ile 1067 görüşme yapıldı.  

İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde yaşayan anne, baba, genç erkek ve genç kadınlarla yapılan focus grup görüşmelerinde gençlerden ve ailelerden son derece çarpıcı bilgiler alındı.

Araştırmada, bu ilçelerde yaşayan gençlerin ve ailelerinin madde kullanımına dair birçok bilgiye hakim olduğu , uyuşturucu maddelerin alt ve üst fiyat limitlerinden tutun nerelerden temin edilebileceğine, satışların nerelerde ve hangi yöntemler ile yapıldığına kadar birçok alanda bilgiye sahip oldukları vurgulandı.

Okullarda gerginlik nedeni

Araştırmada elde edilen bulgulardan biri de, okullarda madde kullanan ve kullanmayan gençlerin gruplaşması hatta zaman zaman bu iki grup arasındaki gerginlikler yaşanması.

 Gençlerin bazıları kullanan grupların daha havalı kaldığını kullanmayanların ise daha sıradan kaldığını anlattığı ifade ediliyor.

Cep  telefonunu satan var

SODEV’in  “Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu”’nda yer alan değerlendirme bölümünde, birçok gencin madde kullanımını finanse etmek için telefonunu sattığı, ailelerinden “kitap alacağım” diye para istediği, bazılarının ise kendi kullanımını karşılamak için satıcıya dönüştüğü bilgisinin gençler tarafından paylaşıldığı ifade ediliyor.

Çocuğu sadece sigara için aileler seviniyor

Değerlendirme kısmında yer alan bir başka çarpıcı tespit ise, “Bazı aileler kentlerdeki madde kullanımının yaygınlığından dolayı çocuğu sadece sigara içiyorsa buna sevinir hale geldiklerini paylaşmakta. Önlem olarak talepleri ise cezaların artırılması, denetimlerin sıklaştırılması, gençlere daha fazla spor imkanının yaratılması ve özellikle sorunlu okullarda güvenlik görevlendirilmesinin yapılmasıdır. Bazı orta ve orta üstü gelir grubundaki aileler yaşamlarındaki diğer alanlardan fedakarlık ederek sadece kapıda özel güvenlik var diye çocuklarını özel okullara gönderdiklerini belirtmektedir” şeklinde raporda yer aldı.

1s.jpg
Araştırmaya katılan ailelerin %51,8’i yaşadıkları ilçelerde uyuşturucu bağımlılığı problemi olduğunu söylüyor / Grafik: SODEV

 

Sosyal Demokrasi Vakfı tarafından, İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli semtlerinde ortaokul veya liseye giden çocukları bulunan ailelerle yapılan görüşmelerde, araştırmaya katılan ailelerin %51,8’i yaşadıkları ilçelerde uyuşturucu bağımlılığı problemi olduğunu söylüyor. Katılımcıların yaklaşık %25’i etraflarında uyuşturucu bağımlılığı eğilimi gösteren gençlerin olduğunu belirtiyor.

sebepler.jpg
Gençleri uyuşturucuya iten nedenler arasında aile içi sorunlar ilk sırada yer alıyor / Grafik: SODEV

 

“Aile İçi Sorunlar” uyuşturucuya iten başlıca sebep

Araştırmaya katılan aileler, gençleri uyuşturucuya iten başlıca sebep olarak aile içi iletişim sorunları ve sevgi eksikliği olduğunu dile getiriyor. Ayrıca, arkadaş çevresi ve bulunulan ortamda uyuşturucuya iten sebeplerden bir tanesi olarak öne çıkıyor.  Aileler, gençleri uyuşturucuya iten en önemli sebep olarak %44,3 ile aile içi iletişimsizlik ve sevgi eksikliği derken; arkadaş çevresinin en etkili neden olduğunu belirtenlerin oranı %35,4 olarak dikkat çekiyor.

gunvelik.jpg
Ailelerin %58,8’i okul ve çevresindeki güvenliğin yetersiz olduğunu düşünüyor / Grafik: SODEV

 

Okul ve çevresinde güvenlik önlemleri yetersiz

Araştırmaya katılan ailelerin %58,8’i okul ve çevresindeki güvenliğin bonzai vb. uyuşturucu madde satışlarını engellemede yetersiz olduğunu söylüyor. Aileler’in %72,4’ü parkalara yerleştirilecek kameraların madde bağımlılığına karşı mücadelede etkili olabileceği görüşünü paylaşıyor.

beklenti.jpg
Ailelerin yaklaşık 3'te 2'si emniyet tedbirlerinin artıtılmasını istiyor / Grafik: SODEV

 

Emniyet'ten denetim ve devriyelerin arttırılması talep ediliyor

Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda polis ve emniyetten başlıca beklenti olarak %65,6’lık oranla denetim ve devriyelerin arttırılması öne çıkıyor. Araştırmaya katılan ailelerin yaklaşık %10’u cezaların arttırılması gerektiğini belirtiyor.

cezalar.jpg
Araştırmaya katılan ailelerin %84,4’ü madde bağımlılığı ile ilgili cezaların yetersiz olduğunu düşünüyor / Grafik: SODEV

 

Cezalar yetersiz

Araştırmaya katılan ailelerin %84,4’ü uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili cezaların yetersiz olduğunu söylüyor. Ailelerin %76,3’ü mahalle bekçilerinin uyuşturucuyla mücadelede resmi olarak görevlendirilmesi fikrine katıldığını dile getiriyor.

spor.jpg
Katılımcıların %80,4’ü gençleri spora yönlendirmenin uyuşturucu bağımlılığını önleme konusunda etkili bir yöntem olduğu görüşünde / Grafik: SODEV

 

Bağımlılıkla mücadelede en önemli araç spor

Araştırmaya katılan aileler sporun uyuşturucuyla mücadelede etkili bir yöntem olduğu konusunda fikir birliğinde. Katılımcıların %80,4’ü gençleri spora yönlendirmenin uyuşturucu bağımlılığını önleme konusunda etkili bir yöntem olduğu görüşünü savunuyor. Ayrıca ailelerin %46,9’u okullardaki psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetinin gençleri uyuşturucudan uzak tutmak konusunda etkili olduğunu belirtirken %31,8’i etkili olmadığını görüşünü paylaşıyor.

arkadfas.jpg
Ailelerin çocuklarını uyuşturucudan korumak için en çok başvurdukları yöntem onların arkadaşları ile tanışmak / Grafik: SODEV

 

Aileler çocuklarını uyuşturucudan korumak için arkadaşlarıyla tanışıyor

Araştırmaya katılan ailelerin %37,5’i çocuklarını madde bağımlılığından korumak için arkadaşlarıyla tanıştığını belirtiyor. %21,6’lık bir oran ise madde bağımlılığı konusunda aile içinde iletişimi güçlü tuttuğunu dile getiriyor. Ayrıca, ailelerin %11,7’si ise çocuklarının tek başına dışarıya çıkmasına izin vermediğini söylüyor. Aileler, gençler arasında uyuşturucu kullanımının giderek artmasında öncelik faktör olarak %37,8’lik bir oranla özenme ve merak duygusunun olduğunu belirtiyor. Bu görüşün ardından, aile içi iletişimsizlik ve arkadaş çevresi vurgusu öne çıkıyor.

talep.jpg
Araştırmaya katılan ailelerin %27,9’u siyasi partilerden cezaları arttırmasını talep ediyor / Grafik: SODEV

 

Denetimlerin ve cezaların artması talep ediliyor

Uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi hakkında ailelerin ilk çözüm öneresi %33,6’lık bir oranla denetimlerin arttırılması. Bunun ardından gelen iki yanıtta ailelerin çocuklarıyla ilgilenmesi ve madde bağımlılığı hakkında çocuklarını bilinçlendirmesi olarak dikkat çekiyor. Bu iki soruya verilen yanıtların oranı ise sırasıyla 23,7 ve 22,7 seviyesinde. Araştırmaya katılan ailelerin %27,9’u siyasi partilerden cezaları arttırmasını beklerken, %26,6’sı siyasilerin birleşerek ortak bir çözüm üretmesi yönünde fikir belirtiyor.

onleme.jpg
Vatandaşın madde bağımlılığı konusunda hükümetten beklentileri / Grafik: SODEV

 

“Hükumet uyuşturucu ile mücadele konusunda neler yapılmalıdır?” sorusuna araştırmaya katılan ailelerin %83,4’ü denetimlerin ve cezaların arttırılmasını beklediğini belirtiyor. “Türkiye’yi siz yönetseydiniz uyuşturucu ile mücadele konusunda neler yapardınız?” sorusuna yine büyük bir çoğunlukla denetimleri ve cezaları arttırırdım yanıtı veriliyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU