Rus diplomatlar, Kuzey Kore'yi drezin iterek terk ettiler

Diplomat ve ailelerinin, 1 kilometreden fazla yolu bu şekilde geçtiği aktarıldı

Rusya’nın Kuzey Kore Büyükelçiliği’nde çalışan 8 kişi, ülke sınırlarına elle itilen ve demiryollarında kullanılan drezin isimli araçla geçti.

Kuzey Kore’deki Rusya Büyükelçiliği’nin üçüncü sekreteri Vladislav Sorokin ve ailesi başta olmak üzere toplam 8 kişi ülkelerine dönmek için için önce Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’tan tren ile Rusya sınırı yakınlarına geldi. 

32 saatlik yolculuk sonrası otobüse binen çalışanlar, 2 saatlik yolculuğun ardından Rusya sınırına ulaştı. 

Salgın nedeniyle kapalı olan sınırdan Rus diplomatların ve ailelerinin ülkeye dönüş anları ise oldukça zorlu oldu.

Sınırı drezin isimli araçla geçtiler

Rusya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’den dönüş yapan aileler için demiryolu işçilerinin kullandığı drezin isimli motorsuz demiryolu aracının dizayn edildiğini, bavulların ve çocukların bu araca konulduğunu yetişkinlerin ise aracı elleriyle iterek Rusya tarafına geçtiğini ifade etti.

Tümen nehri üzerindeki tren yolu köprüsü üstünden geçen diplomat ve ailelerinin, 1 kilometreden fazla yolu bu şekilde geçtiği aktarılırken ardından Vladivostok’a geçtikleri ve tahsis edilen araçlarla evlerine gönderildikleri belirtildi.

Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore Büyükelçiliği’nde çalışan diplomatların ve ailelerin dönüş anlarına dair fotoğraf ve görüntüler paylaştı.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU