Yiğit Bulut'tan yüksek gıda fiyatlarına ilişkin çağrı: Her şeyi devlet yapamaz vatandaş tüketim gücünü kullanması gerekiyor

Bulut, “Tüketimi kestiğiniz anda sizin gücünüz, karşınızdakini eğitmeye yeter” dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut, dolardaki düşüşe rağmen gıda fiyatlarının yüksek olması hakkında vatandaşa çağrıda bulundu.

Bulut, “Her şeyi devlet yapamaz vatandaş tüketim gücünü kullanması gerekiyor. Tüketimi kestiğiniz anda sizin gücünüz, karşınızdakini eğitmeye yeter” dedi.

CNN TÜRK yayınında ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan Bulut, Merkez Bankası'nın 140 milyar dolar rezerv sattığı iddialarının yalan olduğunu öne sürdü.

"Türkiye'nin hiçbir zaman satılabilir rezervi olmadı” diyen Bulut şunları söyledi:

Cumhuriyet tarihinde Türkiye 140 milyar dolar rezerv sattı diyenler rezervin ne olduğunu bilmeyenler. Tamamen cehalet içinde bunu söylüyorlar çok üzülerek söylüyorum profesör titri olan bazı insanlar gerçeği bilmelerine rağmen TV'lere çıkıp bunu söylüyorlar.

Bulut salgın döneminde ekonomik verilere ilişkin de konuştu:

OECS ülkelerinin ekonomik göstergelerine baktığınız zaman Türkiye'nin büyümesine baktığınız zaman 2018-2020 arasındaki dönemde pandemi riski ile kıyasladığınızda pandemik riski göre reel olarak büyüyen tek ekonomi Türkiye.

Dolardaki düşüşe rağmen gıda fiyatlarının yüksek olmasına da değinen Bulut tüketicilere şu çağrıyı yaptı:

Ciddi anlamda bir fırsatçılık var müdahale ettiğiniz zaman da şunu söylüyorlar, diyorlar ki hani serbest piyasa ekonomisi idi siz niye müdahale ediyorsunuz. Ben şunu söylemek istiyorum bakın her şeyi devlet yapamaz vatandaş tüketim gücünü kullanması gerekiyor. Tüketimi kestiğiniz anda sizin gücünüz, karşınızdakini eğitmeye yeter.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU