Dans eden "çılgın" robotlarıyla tanınan Boston Dynamics'in yöneticisi iddialı: "2021 bizim için harika bir yıl olacak"

Perry, "Ticari ekibimizi genişletiyoruz ama temel robotik araştırmalarının kudretini de kesinlikle koruyoruz" dedi

(Boston Dynamics / Youtube)

Yeni yılı kutlamak dans eden robotlarının videosuyla gündeme oturan robot üreticisi Boston Dynamics, Atlas, Spotmini ve Handle isimli robotlarıyla önümüzdeki yıllarda da adından söz ettirecek gibi görünüyor.

Şirketin muhtemelen en çok ilgi çeken, iki ayaklı insansı robotu Atlas, 1,8 metrelik boyuyla çeşitli arama ve kurtarma görevleri için tasarlanmış ve 2013’te tanıtılmıştı. Bir köpeği andıran Spot, pandemi döneminde renkli görüntüler sergilerken, Handle isimli robot da ağır yükleri tek seferde hassas biçimde kaldırabileceğini ve lojistikte faydalı olabileceğini gözler önüne sermişti.
 


Geçen aylarda Hyundai tarafından satın alınan robotik şirketinin, bu üç ünlü robotunu ticarileştirmeye yönelik adımları merakla bekleniyor. Şirketin iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Michael Patrick Perry IEEE Spectrum’a konuştu ve bu adımları anlattı.

"Ticari ekibimizi genişletiyoruz ama temel robotik araştırmalarının kudretini de kesinlikle koruyoruz” diyen Perry, şöyle devam etti:

Algılama ve navigasyonda sınırları zorladığımız Atlas’ın davranışlarını geliştiriyoruz. Güncellemelerin bir kısmında kara göründü. Ancak üzerinde çalıştığımız pek çok şey, somut olarak o kadar görünür değil. Öneğin, arazi kullanımı ve müdahale yönetimi üzerinde çalışıyoruz.

Atlas kutuları taşımada iyi, ancak bu görev için fazla karmaşık ve pahalıdır, bu yüzden aynı şeyleri yapabilecek daha basit ve daha küçük bir tasarım oluşturduk.

Bu noktada Perry, lojistik sektöründe kullanılacağı düşünülen Handle’dan söz etti. Robotu ticarileştirme sürecinde olduklarını ifade eden Perry, “Nispeten erken bir aşamadayız, ancak önümüzdeki bir veya iki yıl içinde kutu taşıyacak ilk sürümleri üretmeyi planlıyoruz” dedi.

Dağınık bir kutu yığınına bakıp bunları nasıl taşıyabileceğini anlayabilen bir görüntü sistemine ihtiyacımız var.

İnsanlar, ‘Boston Dynamics neden bunlara odaklanıyor’ diye düşünebilir çünkü bunlar, ters takla atan çılgın robotlarımızla uyuşmuyor. Ancak bu eksiksiz, uçtan uca çözümü yaratmak bizim sorumluluğumuzda.

Hyundai’nin şirketi satın almasını da değerlendiren Perry, “Boston Dynamics, Hyundai etiketi altında da risk almayı sürdürecek mi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Robotların yapabilecekleri şeylerin sınırlarını zorlamaya devam edeceğimizi düşünüyorum. Kısa vadede bunun, ürünlerimizde ve yeni araştırmalarımızda gerçekleştiğini görebileceksiniz. 2021 bizim için harika bir yıl olacak.

 

Independent Türkçe, IEEE Spectrum

DAHA FAZLA HABER OKU