Elif Çakır: Kamuoyunu bu tuhaf ‘tesadüfler’ konusunda aydınlatsanız

“Sadece iktidarın hoşuna gitmeyen karar veren hakimler ve savcılar neden HSK tarafından sürgün ediliyor?”

Fotoğraf: AA

Karar gazetesi yazarı Elif Çakır, yargının verdiği bazı kararlar konusunda eleştirilerini gündeme getiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yönelik kaleme aldığı köşe yazısında bir dizi soru sordu ve “Siz Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun başkanısınız kamuoyunu bu tuhaf ‘tesadüfler’ konusunda aydınlatsanız” dedi.

Elif Çakır, bugünkü köşe yazısında Adalet Bakanı Gül’ün dün yaptığı ““Yargının eksik, yanlış kararları yok mu? Elbette vardır, benim de eleştirdiğim ‘bu nasıl karar’ dediğim yüzlerce karar sayabilirim. Haklı ve doğru bulmadığım, kamu vicdanını yaralayan kararlara rastlıyoruz. Kaynar kazanı döküyor serbest kalıyor, süt kazanına giriyor tutuklanıyor” açıklamasını hatırlattı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çakır, daha sonra şunları yazdı:

Sayın Gül’ün “Adalet Bakanı’nın hakim ve savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim” sözleri partisinin “Ezanları susturamayacaklar” sözünü hatırlattı, bir hayli gülümsedim.

Ezanları kim susturmaya çalışıyor, AK Parti’nin 18 yılında ezanların susturulması diye bir sorun mu var? İlk on yılda yoktu CB sisteminde mi zuhur etti böyle bir sorun?!

Adalet Bakanı’na kim cübbe giydirmeye çalışıyor, bu nasıl bir hamasettir, bu nasıl bir popülizm dilidir?! Anlamak mümkün değil. Bakanın cübbe giymesi, yani hakim yerine karar vermesi! Nereden çıktı bu? Sayın Gül tabii ki “hakim ve savcı cübbesi” giymeyin, kimse sizin “hakim ve savcı cübbesi” giymenizi de istemiyor. Aksine siyasetin yargı yerine geçmemesini istiyoruz hepimiz.

Ama siz sadece iktidarınızın Adalet Bakanı değilsiniz, aynı zamanda Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun başkanısınız. Hakim ve savcı cübbeniz yok ama Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanı sıfatınız ve yetkiniz var.

Kendi ifadenizle, adalet bakanlığınız döneminde kendinizin bile “bu nasıl karar” dediğiniz “yüzlerce karar” veriliyor… Ama sadece iktidarın hoşuna gitmeyen karar veren hakimler ve savcılar neden HSK tarafından sürgün ediliyor?

Yargıya kimse talimat veremez diyorsunuz, elbette öyle olmalı… Ama kritik davalarda bir gecede hakimlerin ve savcıların HSK kararıyla değişmesi sizi ilgilendirmiyor mu?

Siz Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun başkanısınız kamuoyunu bu tuhaf ‘tesadüfler’ konusunda aydınlatsanız!

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU