Hamza Yerlikaya’nın diploması sahte çıktı, mahkeme ‘bilerek kullandı’ dedi

Mahkemenin verdiği karara göre, ortaokul mezunu Yerlikaya, sahte lise diploması kullanmış

Yerlikaya'nın TBMM, AK Parti ve Vakıfbank resmi sitelerindeki özgeçmişindeki eğitim bilgileri birbirinden farklı / Fotoğraf: AA 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, eski AK Parti Milletvekili Hamza Yerlikaya’nın belgede sahtecilik suçundan yargılandığı davada mahkeme karar verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cumhuriyet gazetesindeki habere göre kararda, “Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir” denildi.

Yerlikaya’nın “resmi evrakta sahtecilik” yaptığı ortaya konurken, mahkeme hükmü erteledi. Bu ertelemeyle Yerlikaya cezadan kurtulmuş oldu.

En son Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanmasıyla büyük tepki çeken Yerlikaya’nın sahte diploma nedeniyle yargılandığı ortaya çıkmıştı.

TBMM’nin sitesinde üniversite mezunu olarak görülen Yerlikaya, AK Parti’nin resmi sitesinde ise lise mezunu olarak yer alıyor.  

iki.jpg
Yerlikaya'nın AK Parti sitesindeki özgeçmişinde lise mezunu yazarken, TBMM sitesindeki özgeçmişinde üniversite mezunu olduğu bilgisi yer alıyor / Kaynak: tbmm.org, akparti.rg

 

Yönetim Kurulu Üyeliğine atandığı Vakıfbank’ın sitesindeki özgeçmişinde ise Yerlikaya’nın Yüksek Lisans mezunu olduğu bilgisi yer alıyor.

vb.jpg
Hamza Yerlikaya'nın Vakıfbank resmi sistesindeki özgeçmiş bilgileri / Kaynak: vakifbank.com.tr

 

Özgeçmişinde eğitimi ile ilgili olarak, “Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun olan Yerlikaya, Sakarya Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı” bilgisi olduğu görülüyor.

Yerlikaya’nın üniversiteye meslek lisesinden aldığı sahte diplomayla kayıt yaptırdığı için açılan davada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2001’de verdiği gerekçeli kararında şunlar kaydedildi:

“Güreş sporunda dünya ve olimpiyat şampiyonu olan sanık aşamalardaki savunmalarında tanımadığı bir şahsın kendisine gelerek neden yüksek tahsil yapmadığını sorduğunu, ortaokul mezunu olduğunu, lise mezunu olmadığından yüksek tahsil yapmadığını söylediğini, diğer şahsın bunu hallederiz diye söylediğini daha sonra bu şahsın İmrahor Meslek Lisesi’nden alınmış diplomayı kendisine getirerek verdiğini, bu diploma ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kaydını yaptırdığını savunmuştur. Sanığın kullandığı diplomanın sahte olup bu, sahteliği yapanlarla dayanışma içine girdiğine, bu suça katıldığına dair herhangi bir delil yoktur. Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir”

Cezası ertelendi

Gerekçeli kararda; “... Sanığın daha önce bir aftan veya koşullu salıvermeden yararlanmamış oluşu gözetilerek sanık hakkındaki kamu hukuku davasının kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine, sanığın 5 yıl içerisinde aynı cins veya daha ağır şahsi hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir suç işlediği takdirde kovuşturmanın sürdürülmesi için karar örneğinin Cumhuriyet Başsavcığı’na gönderilmesine” hükmedildi.

kararhamza.jpg
Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararı Kaynak: Cumhuriyet

 

HKP’den suç duyurusu: Yargılansın

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), “resmi belgede sahtecilik”, “bankacılık kanuna muhalefet”, “görevi kötüye kullanma” ve “nitelikli dolandırıcılık” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavlığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılıktan soruşturmayı tüm bu yönlerden derinleştirmesini isteyen HKP avukatları, Yerlikaya ile birlikte “sahte diplomayı kabul ederek hukuka aykırı kayıt yapan, diplomalar veren ve bu diplomaları kabul eden yahut Yerlikaya’yı atayan kişiler” için de “görevi kötüye kullanma” ve “resmi evrakta sahtecilik”ten dava açılmasını istedi.

 

Independent Türkçe, Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU