Avustralya, yangınlardan hayatta kalan koalaları drone'larla tek tek sayacak

WWF, geçen yaz orman yangınlarında 60 bin koalanın öldüğünü veya yaralandığını söyledi

Koalaların yaban hayatında ortalama yaşam süresi 10 yıl (Reuters)

Avustralya, türün "yok olmaya doğru kaydığı" uyarısının ortasında drone'lar ve tespit köpekleri kullanarak ülkenin koala popülasyonu üzerinde kitlesel bir denetim başlatmaya hazırlanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Koala sayımı, Avustralya'nın ikonik keseli hayvanlarını habitat tahribatı, iklim değişikliği, hastalık ve araba çarpmaları dahil olmak üzere çeşitli tehditlerden korumayı amaçlayan 18 milyon Avustralya Doları (yaklaşık 105 milyon TL) tutarındaki bir paketin parçası.

2016'da yapılan bir çalışmada 329 bin olduğu tahmin edilen koala popülasyonunu belgelemek için ısı güdümlü drone'lar ve arama köpekleri kullanılacak. O günden bu yana, sayıyı daha da azaltan ve her yıl meydana gelen orman yangınları gerçekleşti.

Avustralya Koala Vakfı, bugün 80 binden, belki de 43 binden daha az koala kalmış olabileceğine inanıyor. Grup "Düşüş bu hızla devam ederse, evet, koalalar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya" diyor.

Hayvanları bulmak ve saymak için akustik gözetleme ve yurttaş anketleri de kullanılacak ve koala popülasyonlarının yıllık raporlamaları bakanlık toplantılarının bir parçası olacak.

Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley, 2 milyon Avustralya Doları'na (yaklaşık 12 milyon TL) mal olacak koala denetimi hakkında şunları söyledi:

Koalalara yönelik tüm odağımıza rağmen bilim insanları bize, popülasyonların gerçekte nerede bulunduğu, ne durumda oldukları ve yıkıcı orman yangınlarının ardından iyileşmelerini sağlamak için en iyi yolların ne olduğu hakkında ciddi veri eksikliği bulunduğunu söylüyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) pazartesi yayımladığı raporda, geçen yaz Avustralya'nın bazı bölgelerinde meydana gelen yangınlarda 60 binden fazla koalanın öldüğü, yaralandığı veya yerinden edildiği tahmin ediliyor.

Başbakan Scott Morrison'ın Avustralya'nın "kara yazı" olarak nitelendirdiği bu orman yangınları ayrıca, 33 kişinin canına mal olmuş ve ülkede 24 milyon hektar alanı yerle bir etmişti.

WWF'nin çalışmasına göre, yaklaşık 3 milyar yerli hayvan orman yangınlarının güzergahında yaşıyordu.

Yangınlardan önce bile koala habitatları tarım, kentsel gelişim, madencilik ve ormancılık için arazi temizliği nedeniyle hızlı bir düşüşteydi.

WWF Avustralya'nın Baş Yöneticisi Dermot O'Gorman raporda “Bu (60 bin sayısı), Doğu Avustralya'da halihazırda nesli tükenmeye doğru kayan bir tür için yıkıcı bir sayı. Bizim sorumluluğumuz altındayken koalaları kaybetmeyi göze alamayız" dedi.

WWF, yangınlardan etkilenen yaklaşık 40 bin koalayla Güney Avustralya'daki Kanguru Adası'nın, koalaların en fazla zarar gördüğü bölge olduğunu bildirdi. Victoria'da yaklaşık 11 bin ve Yeni Güney Galler'de ise (New South Wales - NSW) yaklaşık 8 bin koala etkilendi.

NSW parlamentosunun yürüttüğü ve bir yılın ardından haziranda tamamladığı soruşturma, eyaletteki koalaların, hükümet onları ve habitatlarını korumak için derhal müdahale etmezse, 2050'ye kadar yok olabileceği sonucuna vardı.

WWF 2050'ye kadar, Avustralya'nın doğusundaki koala sayısını ikiye katlamayı hedefliyor.

Vakfın koruma planı, koalalara hem yiyecek hem de barınak sağlayan okaliptüs ağacı tohumlarını yaymak için drone'ları denemek ve toprak sahiplerini, koalalar için güvenli sığınaklar yaratmaya teşvik edecek bir fon içeriyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU