Bazı hastaneler koronavirüs testine ek olarak 800 liraya varan muayene ücreti talep ediyor

Test öncesi muayene ücretleri 800 liraya kadar çıkıyor

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanlığı’nın test ücretinin 250 lira olarak belirlenmesine karşın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinde fiyat karmaşası sürüyor. Bazı özel hastaneler Kovid-19 test ücretinin yanında 800 liraya varan muayene ücreti de talep ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hürriyet gazetesinden İdris Emen’in haberine göre, hastanelerin çağrı merkezlerinde tarama amaçlı PCR testi için 250 Türk lirası talep edilirken, koronavirüs semptomu gösterildiği takdirde test öncesi muayene olunması gerektiği belirtildi.

Hastanelerden muayene için farklı ücretler verilirken uzmanlık alanlara göre değişen muayene ücretinin 800 liraya kadar çıktığı belirtildi.

Bakanlıktan yazı gönderilmişti

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 (SARS-CoV-2) testi için sağlık kuruluşlarına başvurularda, belirlenen fiyat tarifesinin dışındaki uygulamalar için yaptırım uygulanacağını bildirmişti.

Bakanlıktan valiliklere gönderilen yazıda kamu sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde Kovid-19 koronavirüs hastalığı pandemisi kapsamında kişilerin talepleri üzerine yapılacak olan Kovid-19 RT- PCR testleri için düzenleme yapıldığı hatırlatılarak, katma değer vergisi (KDV) ve S908116 kodlu Kovid-19 (SARS-CoV-2) izolasyonu işlem bedeli dahil olmak üzere S908115 kodlu Kovid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR test bedelinin 250 Türk lirası olarak belirlendiği kaydedilmşti.

Yazıda, ayrıca Kovid-19 (SARS-CoV-2) RT PCR testi çalışmaya yetkili tüm sağlık kuruluşları için Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden test ücretinin geçerli olduğu ve RT- PCR testi için bu ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyeceği ve ilave ücret alınamayacağı da vurgulanmıştı.

 

Independent Türkçe, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU