Habertürk yazarından Soner Yalçın’a: Sorumsuzluk olmuş

“Dev ilaç şirketlerinin halkı sömürmesine elbette karşı çıkalım ama bilimsel gerçeklerden kopmanın da âlemi yok”

Fotoğraf: Twitter

Habertürk yazarı Kübra Par, Sözcü yazarı Soner Yalçın’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı dolayısıyla kaleme aldığı yazıyı eleştirdi.

Par, bugünkü köşe yazısında Yalçın hakkında şunları söyledi:

Aşı demişken, Soner Yalçın’ın son yazısı epeyce tartışma yarattı. Uzunca bir süredir kendi deyimiyle 'kapitalist tıp/sağlık hegemonyası'na karşı yazılar ve kitaplar yazıyor malum. Kısmen iyi de yapıyor çünkü ortada büyük bir rant pazarı olduğu aşikâr. Fakat gazeteci şüpheciliğiyle komplo teorisyenliği arasındaki sınırı karıştırmaması lazım çünkü güvenilir bilim insanları özellikle aşı konusundaki iddiaları yüzünden kendisine çok kızıyor.

Yalçın’ın yazısındaki bazı ifadelere takıldığını aktaran Par, şöyle devam etti:

“Virüs hızla mutasyona uğrarken, yani sıradan nezleye, hadi bilemediniz gribe dönüşecekken, aşının alelacele bulunup piyasaya sunulması arasında nasıl bir ilişki var?” diye sormuş. Virüsün hızla mutasyona uğradığından ve sıradan bir nezleye dönüştüğünden emin miyiz? Mesela Prof. Dr. Derya Unutmaz'ın kendisine sorduğu "Korona virüsünün mutasyonları nasıl böyle bir dönüş yapacak? Örneğin, Spike RBD ACE2 üst domaine bağlanma mı azalacak yoksa TMPRS2 proteaz kesim değişimi mi? NSP1, NSP5’in IFN-I'e baskısı mı olmayacak?" gibi bir uzman sorusuna yanıtı var mı?

Ya da hepimizin anlayacağı dilden sorayım: Sıradan nezleye dönüştüyse yoğun bakım servislerimiz niçin hızla dolup taşıyor? İnsanlar bu lanet virüs yüzünden niye ölmeye devam ediyor? Sıradan bir nezle olsa bağışıklığımız bunu savuşturamaz mıydı, niçin günde en az 30 bin kişiye bulaşıyor? Bir de daha önemlisi, aşı çıkmazsa normal hayatımıza nasıl döneceğiz?

Tıptaki kapitalist hegemonyaya karşı sonuna kadar mücadele edelim tamam ama yaşadığımız bu ağır tablo karşısında kendisinin alternatif çözüm önerisi nedir? Maskeleri bir tarafa atıp ilaca, aşıya karşı çıkarak bünyesi zayıf olanları ölüme mi terk edelim?

Yalçın’ın yazısı için sorumsuzluk nitelemesi yapan Par, yazısını şöyle sonlandırdı:

Binlerce insanın canını alan bu kadar ciddi bir konuda, dünyanın en önemli bilim insanları şeffaf bir şekilde, bilimsel kriterlerle uğraşırken kahvehane sohbeti kıvamında kuşkular yaratmanız ve bunu çok satan bir gazetede paylaşmanız biraz sorumsuzluk olmuş Soner Bey... Dev ilaç şirketlerinin halkı sömürmesine elbette karşı çıkalım ama bilimsel gerçeklerden kopmanın da âlemi yok.

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU