İYİ Parti’li Tatlıoğlu: Reform; yapılacak hiçbir şey kalmayınca başvurulacak bir yöntem değildir

İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Tatlıoğlu, "Türkiye’nin gerçekten radikal ve yapısal reformlara ihtiyacı vardır ama mevcut yönetimin ne bunu yapacak gücü ne de bununla ilgili bir alanı vardır" dedi

Fotoğraf: İYİ Parti 

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, pandemi sürecinde ekonominin olumsuz etkilendiğini, yıl sonu itibarı ile eksi bir büyüme beklentisi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Yıl sonu itibarıyla eksi büyüme beklentisi var. Bu küçülmeye rağmen dış ticaret rakamlarına baktığımızda 40 milyar dolar civarında dış ticaret açığı ve 23 milyar dolar civarında cari işlemler açığı var. Bu bize ekonominin sağlıklı bir plan çerçevesinde yürütülmediğini gösteriyor. Özellikle son 5 yıldır partili cumhurbaşkanlığı sisteminin 2017 uygulamasından sonra Türkiye çok görünür bir iniş içerisinde. Ortada çok ciddi bir ekonomik fatura var.

“Bir başka büyük sıkıntı,ilk defa iç borçlanmada dövizle borçlanma politikasına dönülmüş olmasıdır” diyen Tatlıoğlu, bunun Türkiye’ye ilave maliyetinin 130 milyar lira civarında olduğunu, tüm bunların özellikle partili cumhurbaşkanlığı sisteminden sonra Türkiye’de içerideki vatandaşlar dahil bütün tasarruf sahiplerinin Türkiye’ye ve Türk lirasına olan güvenin erimesinden oluştuğunu söyledi.

Yarınlara devredilecek faturaların bir kaleminin de geri dönmeyen ve riski artan krediler olduğunu ileri süren Tatlıoğlu, şunları aktardı:

Yarına yönelik hikayelerini yeniden oluşturmak zorunda kalan ve bugünkü yönetimin yarına sadece sorunlar biriktirdiği bir Türkiye var. Halbuki, dünya bütün bunlarla uğraşırken ciddi açılımlar içerisinde.Türkiye’de dış politikayı ve ekonomiyi yönetenlerin pas geçtiği, uzak kaldığı süreçler bunlar.

"Reform; yapılacak hiçbir şey kalmayınca başvurulacak bir yöntem değildir"

 “Dünyanın hiçbir yerinde kamu satınalmaları denetimden muaf değildir. Dünyanın hiçbir yerinde parlamentoya kapatılan satın alma süreci yoktur” diyen Tatlıoğlu, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin bizi getirdiği nokta budur.  Reform; yapılacak hiçbir şey kalmayınca başvurulacak bir yöntem değildir. Türkiye’nin gerçekten radikal ve yapısal reformlara ihtiyacı vardır ama mevcut yönetimin ne bunu yapacak gücü ne de bununla ilgili bir alanı vardır.

“Neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmek istiyoruz”

Kovid-19 salgını sürecinde yaşananları da değerlendiren Tatlıoğlu, “Sağlık Bakanlığı verileri de TÜİK gibi veri anarşizmine yol açmıştır” dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bulaşıcı hastalıktan bir günde 186 kişinin öldüğü” yönündeki sözlerine hatırlatarak, “Devlet bunları paylaşmaktan çekinmemeli, iletişim budur. Normal olarak neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmek, alacağımız tedbirleri ve vatandaşımızın bu hastalığa karşı mücadelesinde bir güç oluşturacaktır. Bunların saklanması, düşük gösterilmesinin hiçbir faydası yok. Devlet iletişimi gerçekleri paylaşmakla mükelleftir” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı bütçesinde koronavirüs aşısı için bir adım atılmadığını ileri süren Tatlıoğlu, “Türkiye Kovid’de aldığı mesafenin tamamını kaybetmiş geri düşmektedir” dedi.

“Zamanında konuşmayan dil bize rehberlik etmedi”

Tatlıoğlu açıklamasının ardından bir gazetecinin, “Siz Arınç’ın, Erdoğan’dan habersiz bu cümleleri kurduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna ise “Yanlış zamanda konuşma geçmiş zamanda konuşmanın bir anlamı yok. Bu bir siyaset ve devlet duruşu değil, bu içeride bir kadrolar arasındaki mücadelede ayar vermedir. Bunun Türkiye’yi ve bizi bağlayan bir yanı yoktur. Hiçbir zaman zamanında konuşmayan dil bize rehberlik etmedi” yanıtı verdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU