Tutuklu gazeteci Müyesser Yıldız: Bu dosya ile beni değil beş ay, beş dakika dahi yatırmamaları gerekirdi

Yıldız CHP'li vekil ile ulaştırdığı mesajında "FETÖ zihniyeti hala yargıyı etkisinde tutabiliyor" dedi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama' iddiasıyla tutuklanan ve yarın Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak Oda TV Ankara Haber Müdürü gazeteci Müyesser Yıldız'ı tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi'nde ziyaret etti.

Yıldız, Çakırözer aracılığıyla davasının ilk duruşması öncesinde gönderdiği mesajında 5 aydır tutuklu olduğunu hatırlatarak "Bu dosya ile beni değil beş ay, 5 dakika dahi yatırmamaları gerekirdi. İçinde hiçbir şey yok" ifadelerini kullandı.

Yıldız mesajına şöyle devam etti:

Kendimden çok hukuk adına hukuka yapılanlara üzülüyorum. Ben kendi iddianamemi kendim yazsam bundan daha iyisini yapardım. Benimle ilgili iddia devletin güvenliğini tehlikeye sokma vs. deniyor ya; asıl yargıyı bu hale düşürenlerin devletin güvenliğini falan taktığı yok. Umurlarında değil.  Umurlarında olsa böyle boş bir dosya ile bir insanı tutuklayabilirler mi? Onların tek derdi tepedekilerin koltuğunun güvenliği. Sadece kendi iktidarlarını korumak! Bu hukuk değil, pervasızlık.

"Bu kadar kötülük bir ülkeye, ancak taammüden yapılır"

"Ben devletin namusunu ahlakını onlardan daha iyi bilirim" diyen Yıldız mesajında şunlar kaydetti:

İşte ne oldu Libya'da! Libya ile ilgili olası senaryoları yazdım diye rahatsız olmuşlardı. İşte gördük. Libya'da taraflar anlaşmak üzere. Ve anlaşma metninde ne var? Tüm askeri eğiticilerin Libya'dan ayrılması. Yani Türkiye'ye güle güle. Bu olasılığa ben aylar önce dikkat çektim. Ve onu yazdım diye buraya kondum. Ne oldu şimdi! Olası senaryoları ben düşünüyorum, ben yazıyorum, ben uyarıyorum. Dinleyeceklerine kulak vereceklerine, ‘Ya acaba doğru mu söylüyor' diyeceklerine beni cezaevine koyuyorlar. Devletimizin bu halde olmasına kahroluyorum. Asıl bunları yapanlar, tehlikeye atıyor ülke güvenliğimizi. Bu kadar kötülük bir ülkeye, ancak taammüden yapılır. Tam da FETÖ zihniyeti bu işte. FETÖ'nün siyasi ayağından hesap sorulmadığı için hala FETÖ zihniyeti yargıyı etkisinde tutabiliyor. Öyle bir zulüm var ki kapısına sığınacağımız bir yargı bir polis yok. Delil karartma dediler, Kaçma şüphesi dediler, çıkınca adaletin işleyişini engelleyecek bile dediler. Beni aylardır içeride tuttular.

Çakırözer: Yıldız ilk duruşmada özgür kalmalı

Çakırözer, Sincan Cezaevi önünden yaptığı çağrısında, “Müyesser Yıldız aylardır haksız, hukuksuz tutuklu Sincan Cezaevi'nde tutuluyor. 5 ay önce sabah baskınıyla göz altına alınmıştı. Yazıları nedeniyle tutuklandı. O yazılara hâlâ internetten erişilebiliyor. Artık bu hukuksuz tutukluluk bitmeli. Müyesser Yıldız pazartesi görülecek ilk duruşmada derhal özgür kalmalı" diye konuştu.

Davanın geçmişi

Yıldız,11 Haziran'da tutuklanmıştı. Savcılık tarafından hakkında "siyasi ve askeri casusluk" suçlamasıyla gözaltı kararı çıkarılan Yıldız, mahkemeye "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçlamasıyla sevk edilmişti. 

Yıldız'ın evinde yapılan arama sırasında evde bulunan aralarında Yıldız'ın oğlu ve eşine ait olan bilgisayarlara da el konulmuştu. Evde yapılan arama sırasında Yıldız'ın avukatına haber vermesi engellenmiş, el konulan bilgisayarların imajları da alınmamıştı.

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU