İBB, 29 Ekim'de Atatürk hologramıyla etkinlik düzenleyecek

İBB, Türkiye’nin ilk Atatürk hologramını, 29 Ekim akşamı, başta İstanbul olmak üzere, tüm ülkeyle buluşturacak. Haliç Kongre Merkezi’nde “Cumhuriyet Atatürk’tür” temasıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, Mustafa Kemal’in sesinden Nutuk okunacak

Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı akşamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hologramınının yer aldığı bir etkinlik düzenleyecek.

Haliç Kongre Merkezi’nde Mustafa Kemal hologramına yer verilerek gerçekleştirilecek programın teması “Cumhuriyet Atatürk’tür” olacak.

Hazırlanan platform üzerinde İstanbulluların karşına çıkacak Atatürk hologramı, kendi sesinden Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilk 10 yılında yaşananları çözümlediği Nutuk adlı yapıtından bölümler okuyacak.

Programda üç dakika sürecek bu bölüm, sadece kutlamalara düşünsel bir derinlik katmayacak, aynı zamanda başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’ye eşine az rastlanır anlar yaşatacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla yâd edecek. 

12 kamere ve 3 drone ile canlı yayın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve geldiği ilk yıl, 2 gün süren kutlamalar bu kez 4 güne uzatılacak.

Etkinlikler, genel olarak çevrimiçi olacak ve pandemi önlemleri çerçevesinde yaşama geçirilecek.

Bir sahnede senfoni orkestrası yer alırken 4 farklı mekânda da ışık şovları ve mapping gösterimleri düzenlenecek.

Beş noktada yapılacak canlı yayın için 123 kamera ve 3 drone çalışacak.

Böylece hem toplumsal değerler diri tutulacak hem de yurttaşlar, ayrım yapılmaksızın ulusal çıkarlar etrafında birlik ve beraberlik içinde birbirine kenetleneceği bir ortam oluşturulacak. 

Program İBB'nin resmi hesaplarından yayınlanacak

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, saat 19.24’te Haliç Kongre Merkezi’nde başlayacak. Program, İBB Başkanı, İBB ve İBB TV’nin sosyal medyadaki resmi hesaplarından çevrimiçi izlenebilecek.

Programda, sırasıyla Haliç Su Perdesi, İBB Saraçhane Binası, Bozdoğan Kemeri ve Kız Kulesi’ndeki ışık şovları ve mapping gösterimleri yer alacak.

4 gün boyunca sürecek etkinliklerde, Kuzguncuk Parkı, Salacak, Ortaköy ve Kabataş sahilleri ışık gösterileriyle donatılarak İstanbul’un semaları renkli görüntülere tanık olacak

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU