BM uyardı: Yemen'de açlık çeken çocukların oranı yeni bir rekor kırdı

BM kuruluşları, çocuklarda yarım milyonun üstünde akut yetersiz beslenme vakası kaydetti

Yemen'in güneyindeki çocuklarda yarım milyonun üzerinde akut yetersiz beslenme vakası tespit edildi (Reuters)

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in bazı bölgelerinde açlık çeken çocukların sayısının kayda geçmiş en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek bazı bölgelerde 5 yaşın altındaki 5 çocuktan birinin akut düzeyde yetersiz beslendiği ve hayat kurtaracak tedaviye ihtiyaç duyduğu konusunda uyardı.

Üç BM kuruluşu, Yemen'in güneyindeki 133 bölgeyi inceledikten sonra çocuklarda yarım milyonun üzerinde akut yetersiz beslenme vakası kaydetti; bunların en az 98 binini 5 yaş altı çocukların oluşturduğunu ve acil tedavi görmezlerse ölüm riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BM'nin Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Gıda Programı (WFP), bunun geçen seneden bu yana yüzde 10'luk artışa işaret ettiğini kaydetti.

Şiddetli akut beslenme yetersizliği çeken çocukların sayısı yüzde 15,5 artarken en az 250 bin hamile veya emziren kadının da beslenme yetersizliği tedavisine ihtiyaç duyuyor.

En kötü etkilenen bölge, uzun süredir çatışmaların cephe hattı olan Hudeyde sahil bölgesi Buradaki BM kuruluşları, tüm çocukların yüzde 27'sinin açlık çektiğini kaydetti.

Kuruluşlar, ülkenin güney ve ortasında bulunan düzlük Abyan, Laj ve Taiz bölgelerinde de çocuklarda yüksek düzeyde akut beslenme yetersizliği kaydetti.

Raporda, kuruluşlar ülkenin kuzey bölgelerini henüz incelemediğinden gerçek yetersiz beslenme vaka sayısının muhtemelen çok daha yüksek olduğu uyarısı yer aldı.

Yemen'den sorumlu insani yardım koordinatörü Lise Grande, "Savaş hemen bitmezse geri döndürülemez bir duruma ve Yemen'deki küçük çocukların oluşturduğu bir neslin tamamını kaybetme riskine yaklaşıyoruz" dedi.

Yetkili "Gerekeni yapamıyoruz çünkü finansmanımız yok" diye ekledi.

Grande, BM'nin geçmişte Yemen'de bir kuşak boyunca görülecek en kötü kıtlığı "devasa miktarlarda" insani yardım yoluyla "etkisiz hale getirmeyi" başardığını, fakat bu fonun dünyanın kısmen küresel koronavirüs pandemisi nedeniyle bir ekonomik gerilemenin etkisi altına girmesiyle hızla eridiğini söyledi.

BM'nin beslenme programlarının ölçeğini acilen büyütmek için 50 milyon dolardan (yaklaşık 410 milyon TL) fazla paraya ihtiyacı var. Ekim ortası itibarıyla 2020'de gereken 3,2 milyar doların (yaklaşık 26 milyar 233 milyon TL) yalnızca 1,43 milyarlık (11 milyar 723 milyon TL) kısmı elde edildi.

UNICEF Yemen temsilcisi Philippe Duamelle şöyle dedi:

Binlerce çocuk ve kadının hayatı tehlikede. Akut beslenme yetersizliği temel hizmetler paketiyle tedavi edilebilir ve önlenebilir ama bunun için acil eylem ve desteğe ihtiyacımız var.* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU