TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu'ndan Ermeni kurumlarına ziyaret

Komisyonda AK Parti, MHP, CHP ve HDP milletvekilleri bulunuyor

Fotoğraf: AA

TBMM İnsan Hakları Komisyonu çatısında Ermenistan Azerbaycan savaşında yaşanan hak ihlallerini incelemek üzere kurulan alt komisyon bugün Ermeni kurumlarını ziyaret edecek.

AK Parti Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu'nun başkanlık görevini yürüttüğü komisyonun ilk  durağı Türkiye Ermenileri Patrikliği olacak.

Komisyon daha sonra Malatya Hay-Der yöneticileri ve Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Yönetimi'ni ziyaret edecek.

Komisyon son olarak Luys gazetesini ziyaret edecek. 

Komisyon çatışma sürecinde yaşanan hak ihlalleri ile Türkiye'deki Ermeni vatandaşların durumunu incelemek amacıyla 13 Ekim'de kuruldu. Komisyonda AK Parti, MHP, CHP ve HDP milletvekilleri bulunuyor. 

Çavuşoğlu komisyonun kuruluş aşamasında şunları söylemişti: 

"Pervasızca işlenen savaş suçları karşısında, uluslararası hak savunucusu kurum ve kuruluşları göreve çağırmak Yukarı Karabağ ve mücavir yedi bölgenin işgalini sürdürme aracı olarak kullanılmasının işaret ettiği ahlaki krize görünürlük kazandırmak ve zorla yerinden edilen yüzbinlerce insanın güvenli geri dönüş hakkına destek vermek, Komisyon olarak görevimizdir. Hiç şüphesiz, Lozan Antlaşmasıyla statüleri belirlenmiş bulunan Ermeni vatandaşlarımızın hakları hukuk devletinin koruması altındadır. Türkiye, ülkemizde yasa dışı olarak çalışan binlerce Ermeni'nin durumu dahil kendi vatandaşlarının durumuyla söz konusu çatışma arasında bir ilişki kurulmasını kabul etmez. Bununla birlikte bu çatışmanın gölgesini aralamak ve Türkiye'deki Ermeni vatandaşlarımızın durumunu bu açıdan yerinde incelemek de Komisyon olarak değerlendirmemiz gereken bir konudur. Bütün bu düşünceler ışığında kurulacak alt komisyonun, yapacağı çalışmalarla insancıl hukukun korunmasına katkıda bulunacağını ve insan hakları hukukunun takipçisi olma rolünü etkin şekilde ifa etmeye vesile olacağını düşünüyorum."

 

Azerbaycan bayraklarıyla gösteri düzenlenmişti

Ermeni Patrikhanesi'nin bulunduğu sokakta Azerbaycan bayraklarını taşıyan bir grup vatandaş konvoyla gösteri düzenlemişti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşarak, yaşananlara tepki göstermişti.

Paylan paylaşımında, "Ermeni Patrikhanesi’nin olduğu sokakta böyle bir gösteri yapılmasına izin verilmesi  provakasyondur. İktidarı, Patrikhanemiz ve kurumlarımızla ilgili gerekli tedbirleri almaya çağırıyorum. Nefret söylemlerinin sonu nefret suçlarıdır. Nefret siyasetine son verin" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Independent Türkçe, Agos

 

DAHA FAZLA HABER OKU