İngiltere'nin "Ankara Anlaşması" vizesi 31 Aralık’ta sona eriyor

Türkiye’den son 20 yılda yaklaşık 30 bin kişinin faydalandığı Ankara Anlaşması, İngiltere’nin AB’den çıkması nedeniyle sona eriyor.

Fotoğraf: AA

1963’te yürürlüğe giren ve Türk vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması, Brexit’in gerçekleşmesiyle değişecek yeni göçmenlik kriterleri nedeniyle 31 Aralık 2020’de sona eriyor.

CSS Legal Londra Ofisi Yetkilisi, İngiltere Vizesi Göçmenlik Mevzuatı ve Uygulamaları Uzmanı Hüberya İnce, 31 Aralık 2020’de Brexit’in gerçekleşmesiyle İngiltere'nin Ankara Anlaşması vizesinin biteceğini belirterek, söz konusu vizeye başvuracakların güncellenen kriterlere hakim olmadan hareket etmelerinin riskli olacağını kaydetti.

31 Aralık 2020’de Brexit’in gerçekleşmesiyle değişecek yeni göçmenlik kriterlerinin yayınlandığını ve İngiltere'nin Ankara Anlaşması vizesinin bu tarihte kesin olarak biteceğini belirten İnce, yapılan söz konusu değişikliklerin Türk vatandaşları ile Avrupa Birliği vatandaşı olan kişileri kapsayacağını bildirdi.

İnce, konuya ilişkin, "İngiltere turist vizesi, çalışma vizesi, öğrenci vizesi ve yerleşim vizesi gibi kategorilerde yapılan değişiklikler de kasım ayı itibariyle devreye girecek" ifadelerini kullandı. 

brexit.jpg
İngiltere, Brexit oylaması ile Avrupa Birliği'nden çıkış kararı almıştı / Fotoğraf: AA

 

Açıklanan yeni kurallara bağlı olarak Avrupa Birliği vatandaşlarının serbest dolaşım haklarının da 31 Aralık’ta son bulacağını hatırlatan İnce, yeni vize başvurusunda bulunacak kişilerin güncellenen kriterlere hakim olmadan, profesyonel destek almaksızın hareket etmelerinin riskli olacağını kaydetti.  

Hüberya İnce, İngiltere’de kendi işlerini kurmak isteyen Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşması vizesi başvurularını 31 Aralık tarihinden önce yapmalarının faydalı olacağı uyarısında bulundu.

Ankara Anlaşması hakkında

Türkiye, 1959'da o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğuna başvurmuş, 1963'te de Türk vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Anlaşması imzalanmıştı.

ANKARA Anlaşması (ECAA Agreement), Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi. Romanya ve Bulgaristan’ın da aralarında olduğu bazı diğer ülkelerin Avrupa Birliği’ne katılması sonrası bu vize türünden yararlanan yalnızca Türk vatandaşları kalmıştı.

2018’de şartlar değişmişti

Ankara Anlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması (ECAA) kapsamında vize alan Türkler, 16 Mart 2018’e kadar 4 yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu. Bu tarihte yürürlüğe giren yeni kurallarla süresiz oturum için süre 5 yıla çıkarılırken, 2 bin 389 sterlin de başvuru ücreti getirilmişti.

Yeni düzenlemeler Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gelmiş yaklaşık 12 bin 500 Türk ile aile üyelerine de geriye dönük uygulanmaya başlamıştı.

"Türk İş İnsanları Birliği" değişiklikleri yargıya taşımış ancak Yüksek Mahkeme mart ayında aldığı kararla davayı reddetmişti.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, geçtiğimiz Şubat ayında Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Türkiye’den İngiltere’ye son 20 yılda yaklaşık 30 bin kişinin Ankara Anlaşması kapsamında geldiği bilgisini vermişti. Yalçın, İngiliz içişleri bakanlığının verilerine göre 2019’un son 6 ayında ise 3 bin 250 Türk vatandaşının bu anlaşmadan yararlandığı bilgisini vermişti.

Anlaşma hangi hakları tanıyordu ?

Türk vatandaşları, İngiltere ve Türkiye arasında mevcut olan Ankara Antlaşması uyarınca İngiltere’de yeni bir iş kurmak veya kurulmuş bir işletmeyi yönetmek üzere İngiltere’ye gitmek için Türk işadamı vizesine başvurabiliyor. Bu vizeyle İngiltere’de yeni bir iş kurma, başka bir vize kategorisinden bu vizeye geçebilme ve Bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyelerini İngiltere’ye götürebilme hakkı tanınıyordu. Ancak Ankara Anlaşması ile  İngiltere’ye gidenlerin bir başkasının adına çalışmasına ise izin verilmiyordu.

Ankara Antlaşması Vizesi Şartları

Ankara Anlaşması kapsamında vize almanın çeşitli şartları mevcut.

O şartlar ise şöyle:

  • Türk vatandaşı olmak.
  • Gerçekleştirilebilir bir iş kurmak için gerçek bir niyetiniz olması.
  • Tercih edeceğiniz işin objektif olarak serbest meslek sahibi olarak yapılabilecek bir iş olması.
  • Tercih ettiğiniz iş alanında mesleki olarak yetkin olmanız.
  • İşinizi kurmak için yeterli miktarda paranızız olması.
  • İşi yürütmenin maliyetlerini karşılayabilecek durumda olmanız.
  • Kâr payınızın başka bir işe ihtiyaç duymadan siz ve ailenizi desteklemek için yeterli olması.

İşinizi yapabilecek ve hayatınızı idame ettirebilecek kadar İngilizce bilmeniz.

Anlaşmaya göre mevcut bir ortaklığa veya işe katılabilme hakkı da tanınırken, bu durumda başvurucunun işi yürütmek için aktif bir rol oynaması veya işletmenin başvurucunun hizmet ve yatırımına gerçekten ihtiyacı olması şartı aranıyor.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU