Reuters'tan "Türkiye'de sokağa çıkma yasağı gündeme gelebilir" iddiası

Reuters abonelerine servis ettiği haberindeki iddiasını ismini vermek istemeyen Türk yetkililere dayandırdı

Fotoğraf: AA

Türkiye'de hasta sayısı giderek yukarı yönlü bir ivme gösterirken ismi açıklanmadan Reuters'a konuşan yetkililer alınması gündemde olan tedbirlerin ekonomiyi tamamen durduracak adımlar olmayacağını belirtti.

Yetkililer, dar kapsamlı önlemleri belli saatlerde restoran ve işletmelerin kapatılması, yaşı küçük ve 65'ten büyük olanların belli saat aralığında sokağa çıkabilmeleri ya da en son olarak hafta sonu sokağa çıkma yasakları olarak tanımladı.

"Kış dönemi zor geçecek" diyen bir yetkili sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rakamlar beklentilerin üstünde seyretmeye başladı. Hasta sayısı ile vaka sayısı arasındaki ayrıma halen dikkat dikkat ediliyor. Çünkü (vakaların) önemli bir bölümünde semptom yok. Ama birkaç haftalık sürece bakarak yeni tedbirler getirilebilir."

Okulların açılmasının ardından 14 günlük kuluçka dönemi geçince resmin daha iyi ortaya çıkacağını söyleyen aynı yetkili, "Vatandaş tarafından yeterince tedbir alınmayan çok yer var. Bu da vakaları artırıyor. Okullardan yayılmasıyla biraz daha artabilir ya da hiç sorun çıkmaz bunu görmek gerekiyor. Ancak hasta sayısı 2,000'in üzerine çıktı. Elbette sıkıntılı durum, aşağı gitmesi bekleniyordu" dedi.

"Kabinede değerlendiriliyor"

Vaka sayılarının hasta sayısının 5 katına ulaştığına dikkat çeken yetkili, sayılarda yükseliş devam ederse tedbir alınacağını belirterek, tedbirleri "Belli saatlerde restoran ve işletmelerin kapatılması, yaşı küçük ve 65'ten büyük olanların belli saat aralığında sokağa çıkabilmeleri ya da en son olarak haftasonu sokağa çıkma yasakları" olarak niteledi.

Yetkili, "Ekonominin kapanmasıyla büyüme, işsizlik gibi çok büyük başka sorunlar birlikte geliyor. Şu aşamada düşünülen ekonomiyi durdurmak en son çare ve ekonomiyi devam ettirerek diğer bütün adımlar tek tek atılabilir. Bu konu kabinede de değerlendiriliyor, ilgili bakanlıklar da yakından çalışıyor. Bazı adımları çok fazla beklemeden göreceğiz" diye konuştu.

Ankara'da düşüş var

Bir başka yetkili de Ankara'daki artış trendinin bir miktar yavaşladığın belirterek, "Ancak Ankara'da yaşanın benzerinin İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerde de belli bir gecikme ile yaşandığını söyleyebiliriz" dedi.

"Geçmişteki önlemlere kıyasladığınızda bugün tam bir sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını söyleyebiliriz. Bu oldukça zor bir süreç" diyen yetkili sözlerini şöyle sürdürdü:

"Salgınla daha fazla mücade için filyasyon vb neler yapılabilir konusunda ciddi çalışmalar var... Bir diğer taraftan ise yüzyüze eğitim ile birlikte ilgili yaş aralıklarının pandemi süreci de yakından izleniyor. Bu bulgulara göre eğitimin hastalığı artırmadan ne kadar daha fazla yüzyüze gerçekleştirilebileceği değerlendirilen konular arasında."

Reuters'ın haberinde Sağlık Bakanlığı'na haberin yazıldığı sırada ulaşılamadığı belirtildi.

Salgında son durum

Türkiye'de Nisan ayında ilk zirvesini yapan koronavirüs salgınında vaka ve hayatını kaybeden hasta sayısı, önlemlerin azaltılmasıyla birlikte Ağustos ayından itibaren yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre önceki gün 2,000 eşiğini aşan yeni hasta sayısı dün 1,894 olarak gerçekleşti. Günlük ölümler ise 74 ile Mayıs ayı başından bu yana en yüksek seviyelerde seyretmeyi sürdürdü.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU