Koronavirüs salgınında 'kış' önlemleri gündemde: Sokağa çıkma yasağı gelebilir

Koronavirüs salgını devam ederken 'kış' önlemleri yeniden gündeme geldi. Kasım başındaki verilere göre gece belli bir saatten sonra sokağa çıkılmaması, hafta sonu ve yaş grubu yasakları geri gelebilir

Fotoğraf: İHA

Türkiye'de havaların soğumasıyla koronavirüs salgınına karşı yeni önlemlerin alınması gündemde.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağının, belirli yaş gruplarına saat kısıtlamasının, toplu taşıtların kontrolü, çalışma koşullarının değiştirilmesi gibi yöntemlerin yeniden hayata geçirilebileceği belirtildi.

Pandemiyle mücadelede alınacak yeni önlemlerin neler olacağını önümüzdeki 15 gün belirleyecek.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın kulis haberine göre; kış dönemi hazırlıkları çerçevesinde İçişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yayınlanan genelgeyle denetimlerin daha yaygın ve düzenli hale getirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Hükümet toplantılarında, özellikle lokanta ve kafeterya gibi mekanların son dönemlerde kurallara yeterince uymadığına ilişkin saptamalar yapıldı.

Kamu denetimlerinin arttırılması ve cezaların caydırıcı olarak uygulanması gerektiği belirtildi.

Maske kullanımında elde edilen başarının, lokanta, kafe, AVM, toplu taşıma, cami, kamu kurumları, bankalar gibi yerlerdeki "kış kuralları” için de sağlanması hedeflendi.

Yeni dönemde, kasım ayının ilk haftasına kadar olan süreçte yeniden değerlendirme yapılacak.

Okulların açılması ve kapalı mekanlara geçişin yarattığı sonuçların iki hafta içerisinde görüleceği, bu süreçteki vaka sayısı artışına göre yeni önlemler planlandığı öğrenildi.

Buna göre toplu taşıtların kontrolü, çalışma koşullarının değiştirilmesi gibi yöntemler yeniden devreye sokulacak. 15 gün içerisinde görülecek sonuçlar "kış önlemlerinin" şeklini de belirleyecek.

Ne olmuştu?

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası 10 Mart'ta görüldü, 23-26 Mayıs 2020 tarihleri arasında ise 81 ilin tamamında, arife günü ve Ramazan Bayramı'nın da dahil olduğu dört gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

 

Independent Türkçe, Hürriyet

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU