John Lennon'ın katili Yoko Ono'dan özür diledi: Sürekli bunu düşünüyorum

Chapman'a, 1980'de işlediği Lennon cinayeti için en az iki yıl daha hapis yatacağı söylendi

Lennon ve Ono 1969'da evlenmişti (AP)

John Lennon'ın katili "aşağılık eylemden" 40 yıl sonra şarkıcının dul eşi Yoko Ono'dan özür diledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Mark David Chapman, 8 Aralık 1980'de şarkıcının New York'taki evinin önünde Lennon'ı 4 kez vurarak öldürmüştü. Ono cinayet esnasında oradaydı.

Geçen ay yapılan duruşmanın ardından Chapman'ın şartlı tahliyesi on birinci kez reddedildi. Duruşmada Chapman, Lennon'ı "şan" için öldürdüğünü söyledi.

Chapman şu ifadeleri kullandı:

İşlediğim suçtan ötürü üzgün olduğumu yinelemek istiyorum. Hiçbir mazeretim yok. Kendi şanım içindi. Bence masum birine karşı işlenebilecek en kötü suç.

65 yaşındaki Chapman, "sürekli" cinayeti düşündüğünü söyleyerek Lennon'ın ailesinden özür diledi. Chapman şunları söyledi:

Son derece bencil bir eylemdi. (Ono'ya) verdiğim acı için özür dilerim.

Cinayeti işlediğinde 25 yaşında olan Chapman, "(Lennon) muazzam derecede ünlüydü. Onu kişiliği yüzünden veya nasıl biri olduğu için öldürmedim" diye ekledi. Beatles üyesini "bir ikon" ve "aile adamı" olmasıyla övdü.

 

reuters.jpg

Champan'ın Aralık 1980'de, John Lennon cinayetinden ötürü 20 yıl hapse mahkum edildikten sonra çekilen sabıka fotoğrafı (Reuters)

 

Artık 65 yaşında olan Chapman, suçunun "epey ürkütücü" ve "aşağılık bir eylem" olduğunun farkına varabildiğini söyledi.

Cezasının uygun olup olmadığı sorulduğunda Chapman, idam cezasına çarptırılması gerektiğini eklemeden önce, "Hiçbir şey hak etmiyorum, sıfır" dedi.

Chapman şu ifadeleri kullandı:

Bilerek birisini öldürmeyi planladığınız ve bunun yanlış olduğunu bildiğiniz halde kendiniz için yaptığınızda bence idam cezası verilmeli. O bir insandı ve onu öldüreceğimi biliyordum. Tek başına bu bile hiçbir şey hak edilmediğini gösteriyor. Eğer kanun ve sizler, hayatımın geri kalanı boyunca beni burada tutmayı seçerseniz hiçbir şikayetim olmaz.

Chapman, şartlı tahliye kuruluna, J.D. Salinger'ın Çavdar Tarlasında Çocuklar (Catcher in the Rye) kitabını eskiden çekici bulduğundan da bahsetti. Polis cinayet mahalline vardığında Chapman, söz konusu romanı okurken bulunmuştu. Romandaki kahramanın "inzivası" ve "yalnızlığıyla" kendini özdeşleştirdiğini söyledi.

 

a.jpg

Chapman'a eski Beatles üyesinin cinayetinden en az iki yıl daha yatacağı söylendi

 

Duruşmada Chapman kendisini "dinine düşkün bir Hristiyan" olarak tanımladı. Chapman evli ve eşi cezaevinin yakınlarında yaşıyor.

New York Eyaleti Ceza İnfaz ve Toplum Denetleme Kurulu, şartlı tahliyeyi reddetme kararında Chapman'ın "kişisel gelişimini ve verimli zaman kullanımını" takdir etmekle beraber nihayetinde "işlediği şiddet suçunun sadece maktulün ailesi ve eski grup üyeleri için değil, bütün dünya için yıkıma sebep olduğunu" belirtti.

Chapman en az iki yıl daha şartlı tahliye olamayacak.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU