Birleşmiş Milletler ve FIFA, "futbolda yolsuzluk"la ilgili mutabakat imzaladı

Birleşmiş Milletler ve FIFA, futbolda yolsuzluk ve suçla mücadele alanında iş birliğini hedefleyen bir mutabakat imzaladı

FIFA Başkanı Infantino, "futbolda yolsuzluğa sıfır tolerans" vurgusu yaptı / Fotoğraf: Reuters

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) Başkanı Ghada Fathi Waly ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Gianni Infantino, futbolda yolsuzluk ve suçla mücadele alanında iş birliğini hedefleyen bir mutabakat zaptı imzaladı.

BM Viyana Ofisi’nde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan UNODC Başkanı Waly, uluslararası alanda etkili iki oluşumun iş birliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu:

UNODC ve FIFA'nın futbol ve spor etkinliklerini yolsuzluğa karşı korumak, gençlerin suçlarının önlenmesini teşvik etmek, çocukları ve genç sporcuları şiddet ve istismardan korumak için bu mutabakat zaptını imzalayarak güçlerini birleştirmiş olmalarından çok memnunum.

 

 

Infantino: Futbolda yolsuzluğa sıfır tolerans

FIFA Başkanı Gianni Infantino da 2016’dan itibaren "yeni FIFA’nın" iyi yönetişim, gençlerin futbolda korunması ve müsabakaların manipüle edilmemesi için ciddi bir gayret sarf ettiğini belirtti.

BM ile imzalanan Mutabakat Zaptı’nın FIFA için kilometre taşı olduğunu kaydeden Infantino, şu değerlendirmeyi yaptı:

Bu, yeni FIFA'nın ve benim futbolda yolsuzluğa karşı sıfır tolerans politikasına mutlak bağlılığımızın altını çizmektedir.

Gençlerin gelişimini ve suçu önlemeyi teşvik etmek için değerleri ve yaşam becerilerini teşvik etmek amacıyla futbolunun benzersiz gücünü kullanmaya çalıştıklarını kaydeden Infantino, bu alanda UNODC gibi bir ortağa sahip olmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU