İBB'den toplu ulaşımda "tam kapasite" açıklaması: Yeni dönemde 5 bin 599 otobüs ile günlük 45 bin 10 sefer yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her gün milyonlarca İstanbullunun kullandığı toplu ulaşım araçlarında güvenli mesafenin korunması için yeni dönemde de "tam kapasiteyle" ulaşım hizmeti verecek

İBB yeni dönemde de tam kapasiteyle ulaşım hizmeti verecek / Fotoğraf: AA

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde yeni vaka sayılarının tekrar artış göstermesi üzerine İçişleri Bakanlığı genelge yayımladı. 

Genelge ile şehir içi toplu taşıma araçlarının yolcu kapasitesinde düzenlemeye gidilirken, meskenler hariç tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi ve tüm yeme-içme dahil tüm eğlence yerlerinde canlı ya da kayıttan müzik yayını da yasaklandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

8 Eylül'de yayımlanan genelge ile raylı sistem araçlarına yüzde 50 ayakta yolcu alınması; metrobüs ve toplu taşıma otobüslerinde ise oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu taşınması ilgili birimlere bildirildi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararları titizlikle uygulanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), önlemlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada insanların gidecekleri yere çabuk ve güvenli şekilde ulaştırılması için uyguladığı tedbirleri yeni dönemde de sürdüreceğini duyurdu. 

İstanbul'da pik saatlerde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçmek için toplu ulaşım hizmeti veren otobüs, metrobüs, metro, tramvay ve deniz ulaşımı sistemlerinin tam kapasiteyle hizmet verileceği belirtilen açıklamada, Toplu ulaşımda, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararları titizlikle uygulanacağı kaydedildi.

Yolcuların güvenli mesafede yolculuk yapmaları için tedbirler uyulması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 "2.623 araç filosuyla günlük 18.614 sefer gerçekleştiren İETT, hat ve sefer planlamalarını gerçekleştirdiği erguvan renkli Otobüs AŞ ve Özel Halk Otobüsleri de dahil edildiğinde toplam 5 bin 599 otobüs ile günlük 45 vin 10 sefer yapacak. Bu hatlara ek olarak 614 metrobüs aracı ile 6.600 sefer gerçekleştirilecek."

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU