Ahmet Güneştekin Kunstforum Viyana’da

Güneştekin’inAvusturya'daki ilk kişisel sergisindeki eserlerde mitoslar sübjektif biçimler olarak işlenmiş

Sanatçı Ahmet Güneştekin resim, kavramsal sanat ve yapı heykelleri üzerine eserler üretiyor 

 

Ahmet Güneştekin’in Viyana’daki ilk kişisel sergisi 3 Ağustos'ta Bank Austria Kunstforum’da açılacak. Sergide Güneştekin'in "Yoktunuz" enstalasyonu da yer alacak.

 

 

Ünlü ressam Ahmet Güneştekin’in renklerin yerleşimi, üç boyutlu iz düşümler, optik bileşenlerin kullanımı, görüntünün çakıştırılması ve katmanlı kurgunun ortaya çıkışına dayanan bir anlayışla mitosları subjektif biçimler olarak çalıştığı eserleri de Viyana’da sergilenecek.
Güneştekin’e göre mitoslar uydurulmuş hikayeler değil, olayların fantastik yansıması… Sanatçının sergideki işleri, mitosların ve modern algılama biçimlerinin bir sentez içinde olduğunun fark edilmesini sağlamaya yönelik.

 

 

Sergi DAAX Corporation'ın desteğiyle ve Berlin'de bulunan Galeri Michael Schultz işbirliğiyle gerçekleşecek. Sanatı yaşatan mimari eserler yaratma misyonuyla projeler üreten DAAX Corporation, ünlü mimar Zaha Hadid'in konsept tasarımını yaptığı Bakü'deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesiyle 2011 yılında Wallpaper Dergisi'nden dizayn ödülü almıştı.

Güneştekin Bakü, Moskova ve Tiflis'te de sergi açacak

Ahmet Güneştekin'in Bank Austria Kunstforum'da sergilenecek farklı disiplinlerdeki işlerinin bir bölümü önümüzdeki dönemde Bakü, Moskova ve Tiflis'te açılacak kişisel sergilerinde de yer alacak. Sanatçının işleri 26 Eylül'de Bakü'de Heydar Aliyev Merkezi'nde, 2020'de Moskova Çağdaş Sanat Müzesi'nde ve Tiflis'te Zurab Tsereteli Modern Sanat Müzesi'nde izleyiciyle buluşacak.

 

 

DAAX Corporation hakkında

Uluslararası platformlarla önemli ve prestijli projeler yürüten DAAX Corporation 2009 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nde kuruldu. Sanatı mimari ile birleştiren projelere imza atan firma, projelerinin teknolojik ve geometrik yapısı, dayanıklılığı, kullanışlılığı ve ihtiyacı karşılayan tasarımlarıyla sektördeki yerini sağlamlaştırdı.

Dubai merkezli firmanın sahibi Hassan Gozal özellikle Azerbaycan'ın sembolü haline gelmiş ünlü mimar Zaha Hadid'in eşsiz projesi Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nin Bakü'deki inşasından sonra, şimdi de Zaha Hadid'in yine bir başka benzersiz projesi olan Irak Merkez Bankası projesini Bağdat'ta hayata geçiriyor. Gozal'ın inşaat projelerinin yanı sıra uluslararası petrol ürünleri ticareti ve lojistiği ile sigortacılık, sağlık ve yenilenebilir enerji sektörlerinde de faaliyetleri bulunuyor.
 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU