ABD Başkanı Trump'ın başdanışmanı Kushner: İsrail-BAE anlaşması BAE'nin F-35 alma şansını artırmalı

ABD Başkanı Trump'ın başdanışmanı Jared Kushner, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki anlaşmanın "BAE'nin F-35 satın alma ihtimalini artırması gerektiğini" söyledi

İsrail-BAE anlaşması BAE'nin F-35 alma şansını artırmalı / Fotoğraf: AFP

CNN kanalında Fareed Zakaria'nın programına konuk olan ABD Başkanı Donald Trump'ın başdanışmanı Jared Kushner, İsrail-BAE anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anlaşmanın Ortadoğu barışına büyük katkı sağlayacağını savunan Kushner, BAE'nin uzun süredir ABD'den F-35 savaş uçakları satın almak istediğini belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İran'ın bu satış işleminden rahatsız olduğunu savunan Kushner, "Gerçek şu ki bu yeni barış anlaşması onların bu uçakları alma ihtimalini artırmalı, ancak şu noktada bu halen değerlendirdiğimiz bir şey" ifadesini kullandı.

Kushner ayrıca, söz konusu muhtemel F-35 satışının ancak Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili değerlendirmeleri sonucunda mümkün olabileceğini vurguladı.

“Pentagon rahatsız” iddiası

Geçen hafta CNN'de yer alan bir haberde, Kushner'in BAE'ye F-35 satılabilmesi için Washington'da kulis yaptığı ve Pentagon ile ilgili kurumların bu durumdan rahatsız olduğu iddia edilmişti.

Trump da birkaç gün önceki açıklamasında BAE'ye muhtemel F-35 satışı konusunun "değerlendirildiğini" ifade etmişti.

ABD öncülüğünde gerçekleşen görüşmeler sonucunda Trump, 13 Ağustos'ta, İsrail ile BAE'nin resmen "normalleşme" sürecini başlatacak anlaşma konusunda mutabık kaldıklarını açıklamıştı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU