Erdoğan, BAE ile İsrail arasındaki anlaşmaya tepki gösterdi: Abu Dabi Büyükelçimizi çekebiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dışişleri Bakanıma talimatı verdik. Abu Dabi yönetimiyle diplomatik ilişkileri askıya almak bizim de büyükelçiyi geri çekmek gibi bir adım olabilir. Çünkü biz Filistin halkının yanındayız. Filistin'i yedirmedik yedirmeyeceğiz" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ve Yunanistan ile yükselen tansiyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Yunanistan’ın Oruç Reis gemisine bir tacizi olursa cevabını misliyle alacağını ifade etti

Oruç Reis gemisinin Yunan gemileri tarafından taciz edilmesine ilişkin ise Erdoğan, "Kemal Reis gereken cevabı verdi. Karşılığını misliyle alacaklar. Sivil gemilerimize karşı yapılabilecek en ufak bir saldırıyı cevapsız bırakamayız" ifadelerini kullandı.

"Türkiye ve Mısır arasında istihbarat örgütleri düzeyinde görüşmeler devam ediyor"

Erdoğan, Mısır ile Yunanistan arasındaki deniz sınırları anlaşmasıyla ilgili şunları kaydetti:

Mısır'ı anlamakta zorlanıyoruz. Mısır bir taraftan benim istihbarat örgütüme, burada yanlış anlaşılmalar var bunları düzeltelim diyor. Şu anda istihbarat örgütlerimiz görüşmelerini devam ettiriyor. Mısır halkına karşı Türk halkının bakışı farklı. Bu iki halkın birbirine bakışının, Yunan halkıyla aynı olması mümkün değil. Bunu Mısır yöneticilerinin farkında olması gerekir. Bu süreç içerisinde Suudi Arabistan'dan da yanlış adımlar atıyor. Bunu Dışişleri Bakanıma da söyledim.

"Abu Dabi Büyükelçisini çekebiliriz"

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasındaki normalleşme anlaşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "İsrail'le şu anda gerek Mısır gerek Yunanistan arasındaki dayanışma, Filistine yönelik adım yenilir yutulur bir adım değil. Dışişleri Bakanı'ma talimat verdim, Abu Dabi'yle ilişkileri askıya alma ve büyükelçimizi çekme gibi adımlar atabiliriz. Filistin'i yedirmedik yedirmeyeceğiz" dedi.

"Türkiye’nin ekonomisi güçlüdür, yere sağlam basıyor"

Döviz kurundaki yükselişle ilgili gelen bir soruya cevap veren Erdoğan, "Bu hafta içerisinde bir ekonomi kurulu toplamak suretiyle bir değerlendirme yapacağız. Bundan önce de aynı operasyonları bize yaptılar. Türkiye bu konularda güçlüdür, yere sağlam basıyor. Sağlam bir zemindeyiz, bu zeminde de devam edeceğiz" dedi.

Salgın nedeniyle okulların açılıp açılmayacağıyla ilgili bir soruya ise Erdoğan, "Okulların açılması konusunda çalışmaları Bilim Kurulu yürütüyor. Onların aldığı kararlara bakanlarımız uymaya devam ediyor. Burada maske, mesafe ve temizlik kurallarına milletçe dikkat etmemiz lazım. Kendimize acıyorsak bunlara dikkat edelim" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU