Mısır'da tutuklu bulunan İhvan liderlerinden İsam el-İryan hayatını kaybetti

İryan’ın ölüm nedenine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, Mısır yerel basını İryan’ın ani bir kalp kriziyle öldüğüne yönelik haberler geçti

Fotoğraf: AA

Mısır'da tutuklu bulunan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden İsam el-Iryan 66 yaşında vefat etti. 

Iryan'ın avukatı Abdulmunim Abdulmaksud yaptığı açıklamada, güvenlik makamlarının kendisine tutuklu halde bulunan Iryan'ın öldüğü bilgisini ilettiğini söyledi. 

Ölüm nedenine ilişkin bilgisi olmadığını kaydeden Abdulmaksud, "Iryan'ın hapishanede ya da hastanede vefat edip etmediğini bilmiyorum" dedi.

Abdulmaksud, ailesine vefat haberini verdiğini ve ölüm sonrası gerekli işlemlere başladığını söyledi. 

“Ani bir kalp krizi” iddiası

Yerel basında yer alan haberlerde ise İryan'ın ani bir kalp krizi nedeniyle tabi bir şekilde hayatını kaybettiği belirtildi. 

İhvan: Şehit oldu

İhvan, el-İryan'ın gayri insani şartlar altında vefat ettiğini ve "şehit" olduğunu ifade etti.

İhvan'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, "Hareketin kıymetli evladının yasını tuttuğu" belirtildi.

İryan'ın Akrep Hapishanesinde 7 yıldır gayri insani şartlar altında tutuklu kaldıktan ruhunu teslim ettiği aktarılan açıklamada, "Şehitler böylece birbirleri ile yarışırlar. Davalı ve davacı Allah katında toplandığında ne acı bir kısas vardır" ifadelerine yer verildi.

Fatih Camisi’nde gıyabi cenaze namazı

Öte yandan İhvan Sözcüsü Talat Fehmi ise televizyonda yayınlanan açıklamasında Mısırlılar için İryan'ın yasını tuttuğunu belirterek, İryan'ın siyasi ve barışçıl mücadelenin sembolü olduğunu söyledi.

İryan'ın ölüm nedeninin bilinmediğini ifade eden Fehmi, 6 aydır İryan'a ziyaret yasağı uygulandığını aktardı.

İhvan'dan yapılan başka bir açıklamada ise, İryan için cuma namazı sonrası İstanbul'daki Fatih Camisinde gıyabi cenaze namazı kılınacağı duyuruldu.

Mısır makamları İryan'ın cenazesine 12 kişinin katılımına ön onay verdi

Bu arada Iryan'ın avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, yaptığı açıklamada, Mısır makamlarının bugün vefat eden İsam el-İryan'ın ailesi ve akrabalarından 12 kişi ile Kahire'deki el-Vefa ve'l-Emel Mezarlığı'ndan defnedilmesine ön onay verdiğini belirtti.

Defin tarihinin henüz belli olmadığını aktaran Abdulmaksud, İryan'ın ölüm sebebinin de hala açıklanmadığını belirtti.

İryan Kimdir?

Mısır'da 1954'te doğan ve Müslüman Kardeşlerin (İhvan) liderlerinden biri olan İsam el-İryan, doktor ve politikacıydı.

İryan, 2013'te ordunun yönetime el koyması merhum Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaştırılmasından önce İhvan'ın farklı makamlarında faaliyet göstermişti.

Farklı suçlamalardan yargılanan İryan'a, "doğu sınırına baskın" ve "Kalyub" gibi davalardan birkaç kez müebbet hapis cezası (25 yıl hapis) verilmişti.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU