Hafter güçlerine Rus kargo uçaklarıyla sevkiyat

Libya ordusu sözcüsü General Abdulhadi Dırah, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Rus uçaklarıyla sevkiyat yapıldığını belirtti

Fotoğraf: Wikipedia

Anadolu Ajansı, Libya Ordusu tarafından yapıldığını belirttiği bir açıklamada, Rus Ulyişin kargo uçaklarıyla ülkenin doğusundaki Hafter güçlerine yeni sevkiyatlar yapıldığını servis etti. 

Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General Abdulhadi Dırah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askeri mühimmat taşıyan kargo tipi Rus Ulyişin uçaklarının, dün Libya'nın orta-kuzey kesimlerinde yer alan Sirte ve Cufra'ya beş uçuş düzenlediğini belirtti.

Dırah, Suriye'den, Libya'nın ikinci büyük şehri ve Hafter güçlerinin merkezi durumundaki Bingazi'ye de Esed rejimine bağlı askerleri taşıyan iki uçuş yapıldığını aktardı.

Libya ordusu, Hafter milislerine karşı 25 Mart'ta başlattığı "Barış Fırtınası" operasyonu kapsamında 3 Haziran'da başkent Trablus'un bütün idari sınırlarında, 5 Haziran'da da Terhune kentinde kontrolü sağlamıştı.

Ordu, 6 Haziran'da da Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri Hafter'e bağlı milislerden kurtarmak için "Zafer Yolları" isimli yeni bir harekat başlattığı duyurmuş ve bu bölgede konuşlanmıştı.


AA

DAHA FAZLA HABER OKU