Birleşik Krallık Başbakanı Johnson, ülkesindeki kısıtlamaları gevşetme kararını erteledi

Johnson kararı "Fren pedalını sıkma zamanı geldi" sözleriyle açıkladı

Başbakan Boris Johnson. Fotoğraf: AA

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle, 1 Ağustos'ta açıklamayı düşündükleri önlemleri gevşetme planlarının ertelendiğini duyurdu.

Johnson, düzenlediği basın toplantısında, ülkenin kuzeyinde Kovid-19 vakalarında tekrar artış gözlendiğini belirterek, karantina önlemlerini hafifletmeye yönelik hazırladıkları planı 2 hafta ertelediklerini açıkladı.

"Fren pedalını sıkma zamanı geldi" diyen Johnson, sinema, ibadet yerleri, müze ve galerilerde 8 Ağustos'tan itibaren maske kullanımının zorunlu olacağını kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Johnson, önlemleri gevşetme planı dahilinde 1 Ağustos’ta bowling salonları, buz pistleri ve gösteri merkezlerinin açılmasının planlandığını ancak yeni tedbirler kapsamında bu kararın da ertelendiğini aktardı.

Normalleşme adımları

Birleşik Krallık’ta 23 Mart'ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs'ta kısmi gevşemeye gidilerek egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama kaldırılmış, inşaat ve imalat sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün olmayanların da işbaşı yapmalarına izin verilmişti.

Gevşeme adımlarının ikinci aşamasında 1 Haziran itibarıyla ilkokulların açılması ve profesyonel spor müsabakalarının başlaması, 15 Haziran’da da tüm perakende mağazalarının açılması kararlaştırılmıştı.

Üçüncü aşamada ise 4 Temmuz'dan itibaren restoranlar, barlar, oteller, kuaförler, sinemalar, ibadet yerleri, müzeler, kütüphaneler ve galerilerin yeniden açılacağı duyurulmuştu.

Ülkedeki son durum

Birleşik Krallık’ta son 24 saatte 120 kişi daha virüs nedeniyle yaşamını yitirirken 880 yeni vaka kaydedildi.

Ülkedeki toplam ölü sayısı 46 bin 119’a vaka sayısı ise 303 bin 181’e yükseldi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU