Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Libya'nın haritada, siyasi ya da coğrafi bölünmesine kesinlikle karşıyız

Kalın, Libya'da siyasi süreçten yana olduklarını askeri gerginlik istemediklerini kaydetti

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya’daki gelişmelere dair, ''Biz Libya'nın haritada, siyasi ya da coğrafi bölünmesine kesinlikle karşıyız. Bu felaket bir senaryo olur” açıklaması yaptı.

Kalın bölünmenin Irak'ta, Suriye'de ve diğer yerlerde örneklerini gördüklerini ve bunlardan dersalınması gerektiğini kaydetti. 

CNN televizyonuna Libya'yadaki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Kalın, Türkiye'nin Libya hükümetinin daveti üzerine orada olduğunu ve hükümete destek verdiğini belirtti.

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ülkeye zarar verdiğini, hiçbir meşruiyeti olmadan ülkeyi bölmeye ve kontrolü ele geçirmeye almaya çalıştığını vurgulayan Kalın, şöyle devam etti: 

Libya'da Hafter'e destek veren ülkelere en başından beri onun güvenilir bir ortak olmadığını, iki yıldır bütün ateşkes anlaşmalarını ve barış sürecini ihlal ettiğini söylüyoruz. Biz Libya'da siyasi süreçten yanayız, askeri gerginlik istemiyoruz. Ayrıca Libya'nın Bingazi ve Trablus arasında bölünmesine de karşıyız, bunlar hepimizin kaçınması gereken tehlikeli fikirler.

“Bu felaket bir senaryo olur”

Kalın, Türkiye'nin Libya'daki askeri varlığının kalıcı olup olmayacağı sorusuna ise şöyle yanıt verdi: 

Libya egemen bir ülke ve diğer ülkelerle siyasi olsun, askeri, sosyal ve ekonomik olsun ne tür anlaşmalar yapmak istediği onlara bağlı. Biz Libya'nın haritada, siyasi ya da coğrafi bölünmesine kesinlikle karşıyız. Bu felaket bir senaryo olur. Irak'ta, Suriye'de ve diğer yerlerde örneklerini gördük ve bunlardan ders almalıyız.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU