CHP, çoklu baro düzenlemesinin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Başvuru dilekçesini AYM’ye teslim eden CHP Grup Başkanvekili Altay, "21 maddenin iptali için başvuru yaptık. Başvurumuzun kabul edileceğine eminim" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Kamoyunca ‘çoklu baro’ olarak bilinen kanunun iptali edilmesi için ilgili dilekçeyi AYM’ye, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay teslim etti.

Basın mensuplarına açıklama yapan Altay, "İstanbul’da 23 baro, Ankara’da 8, İzmir’de 4 baro kurulabilir. Bu durum barolar arası oluşacak siyasi ve ekonomik rekabet adliyeyi başka bir yere çevirir" ifadelerini kullandı.

Başvurunun milleti kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya yönelik hükümlerin iptaline yönelik olduğunu vurgulayan Altay, "Bu kanun 28 maddedir, biz bu 21 maddesinin iptalini talep ettik. Bu sık karşılaşılan bir durum değildir. 15 ve 18’inci maddelerin ilintili olduğu için 21 maddeyi içermektedir" dedi.

Altay şunları kaydetti:

Anayasa’nın 88’inci maddesi, iç tüzüğü işaret eder. İçtüzük çiğnenmiş ve komisyon toplanmıştır. Biz buna eylemli içtüzük ihlali diyoruz. Bunların yok hükmünde olduğunu biliyoruz. Bu nedenle eylemli içtüzük ihlali nedeniyle teklifin tümünün iptalini istedik.

15’inci maddeye yönelik itirazımız var. Bu da 2 bin avukatın baro kurabilmesidir. Baroların görevi hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmaktır. Bizim ülkemizde yargı çevresinden anlaşılan illerdir. Aynı yargı çevresinde iki baronun örneği yok. Yüksek mahkemenin elinde geniş bir içtihat havuzu var. Bu başvurumuzun kabul edileceğine dair yüzde 100’lük bir inançla buradan ayrılacağım.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU