İBB açık artırmada satın aldı… Fatih’in portresi İstanbul’a dönüyor

Fatih’in günümüze gelebilen üç portresinden biri, İBB tarafından 770 bin sterline satın alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fatih Sultan Mehmet’in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portresinden birini, Londra’da yapılan açık artırmada 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın aldı.

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedeye alıcıların beğenisine sunuldu.

Müzayedede, İBB’yi Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti.

Müzayedenin en dikkat çeken parçalarından biri olan yapıt, 400-600 bin sterlinden satışa çıkarıldı.

İBB, portreye 770 bin sterline satın aldı. Böylece portre, uzun yıllar sonra yeniden İstanbul’a dönüş yoluna geçti.
 

20200625_2_43147565_56226703.jpg
Fotoğraf: AA


İmamoğlu: İBB olarak satın aldık

Sosyal medya hesabın Fatih’in tablosunun satın alındığını duyuran İmamoğlu şunları kaydetti:

Londra'da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık.

Portrenin toplam maliyeti 935 bin 250 sterlin olduğu açıklandı

Müzayede evi Christie’s, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresinin belediyeye maliyetinin 935 bin 250 sterlin olduğunu bildirdi.

Müzayede evinden yapılan yazılı açıklamada, artırmayla fiyatı 770 bin sterline çıkan portrenin, kendilerine ödenecek komisyonla beraber İBB’ye maliyetinin 935 bin 250 sterlin (yaklaşık 7 milyon 950 bin lira) olacağını duyurdu.

Portredeki ikinci kişinin gizemi

Öte yandan Fatih Sultan Mehmet’in portresinde yer alan ikinci kişinin kim olduğu hala bilinmiyor.

Christie’s müzayede salonunda İslam ve Hindu Sanat Eserleri sorumlusu olarak çalışan Sara Plumby’e göre tablodaki kişinin kim olduğu hakkında iki farklı teori bulunuyor.

Bunlardan birincisi ikinci figürün, padişahın üç oğlundan biri olduğunu ileri sürüyor. Ancak, tablodaki ikinci kişinin II. Mehmet ile arasındaki yaş farkının az olması, bu iddiayı çürütüyor.

Diğer iddianın sahipleri ise tablodaki figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkarak, Batılı bir kişi olduğunu ileri sürüyor.

Bellini’yi deneyerek işe aldı

Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etti. Resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için, saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirdi.

Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başladı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU