Feyzioğlu: Avukatların itilip kakıldığını bilmiyordum; istifa edecek bir durum yok

"Bazı arkadaşların hedefinde ben varım, anlıyorum. Şu anda bizim çok yakın bir sorunumuz var o sorun da ben değiliz. Çoklu baro"

Fotoğraf: AA

AK Parti'nin Avukatlık Kanunu ve baroların yapısına yönelik değişiklik hazırlığına karşı çıkan baro başkanları Ankara’ya yürürken sert polis müdahalesine maruz kaldı.

Başkanlar darp edilirken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Anıtkabir’den bir fotoğraf paylaştı.

Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane - Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun Erzurum, Kahramanmaraş baro başkanlarının bulunduğu fotoğraf, Savunma Yürüyüşü’nde bulunan başkanların tepkisini çekti.

Fotoğrafta yer alan Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir, “Ben herhangi bir paylaşımda bulunmaması adına uyardım. Fakat kendi takdiridir” açıklamasında bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bugün başkanların bulunduğu alan giden Feyzioğlu da tepki ile karşılandı.

Konu hakkında gazeteci Cüneyt Özdemir’e açıklamalarda bulunan TBB Başkanı Feyzioğlu, “avukatların itilip kakıldığını bilmediğini” öne sürerken “İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil” dedi.

Feyzioğlu, avukatların yaklaşık 30 saatlik direnişinin ardından yürümesine izin verilmesini şöyle yorumladı:

Hepsi başımın üstüne, onlara tek söz söylenemez. Çünkü çok zor şartlarda sabahı ettiler ve temel hakları ihlal edildi. Silahsız saldırısız yürüyüş hakkı temel haktır.

“48 saattir uyumadım”

“Ben 48 saattir ayaktayım, hiç uyumadım. Dün gece Barolar Birliği'nde sabah 5'e kadar telefon görüşmeleri yapıyordum” diyen Feyzioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Meclis başkanına hem şahsen gittim hem de en az dört kez aramışımdır. Saat 4.5-5. Çözüldü deniyor çözülmüyor. Soğuk yağmur yağıyor. Battaniye göndermek istiyorsunuz, içeri sokmakta sorun yaşıyorsunuz. Soktuk bir şekilde. Bir taraftan İbrahim Kalın'a mesaj atıyorum. Kiev'deymiş. Sayın Süleyman Soylu, ‘sabah 9.30 gibi çözüyoruz. Bana birazcık vakit. Kaymakamların bir yemin töreni var. biter bitmez nasıl çözüleceğine dair sizi arayacağım' dedi.

TBB Başkanı, Instagram’da paylaştığı fotoğraf hakkında şunları söyledi:

Biz onların itilip kakıldığını bilmiyorduk. Biz arabalara bindiğimizde itiş kakışı öğrendik. Kabul edilemez bir şey. Bunların hepsi çok üzücü bir şey. Ben şunu soruyorum: Ne kazandık? Kanunu ben çıkarmıyorum. Bazı arkadaşların hedefinde ben varım, anlıyorum. Şu anda bizim çok yakın bir sorunumuz var o sorun da ben değiliz. Çoklu baro.

İstifa etmesini gerektirecek bir durum olmadığı görüşünü dile getiren TBB Başkanı ayrıca “Konu benimle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim” diye konuştu.

"İnsan en yakınındakine kızar"

Baro başkanlarının kendisine sırtını dönerek alana almadığı protestoya Feyzioğlu'nun yorumu şöyle oldu:

Bir kısmı tabii ki protesto etti. Birlik başkanlarıyım ben, sitem edecekleri, kızacakları kişi… İnsan en yakınındakine kızar. Kimi sabaha kadar yağmurda bırakırsanız öfkeden saldıracak yer arar.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 2019 - 2020 adli yıl açılışında Türkiye'deki avukatların yaklaşık yüzde 85'inin temsil eden 52 baro yer almamıştı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu'nun açılışa katılmasını eleştiren barolardan 12'si TBB'yi olağanüstü genel kurula çağırmış ancak yönetim reddetmişti. Bunun üzerine mahkemeye başvuran 12 baronun talebi kabul edilmiş ancak Bölge İdare Mahkemesi, yerel mahkemenin kararını bozmuştu. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş'ın cuma hutbesinde LGBTİ+'lara karşı ifadelerini eleştiren Ankara Barosu'nun yayınladığı bildirinin ardından baroların yapısında değişiklik gündeme gelmişti. Raftan indirilen değişiklik planına barolar itiraz ediyor. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU