Venezuela’da kritik saatler başladı… Kapatılan Brezilya ve Kolombiya sınırlarında gerginlik tırmanıyor

Muhalefetin, ülkeye yardımların sokulmasına izin vermesi için Maduro’ya tanıdığı süre bugün sona erdi. Kapatılan Kolombiya ve Brezilya sınırlarındaki çatışmalarda 2 kişi öldü

Fotoğraf: AFP

Venezuela hükümeti, Kolombiya'nın "ciddi ve yasa dışı tehditlerini" gerekçe göstererek bu ülkeyle olan sınırı geçici olarak kapatma kararı aldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kolombiya hükümetinden gelen Venezuela'nın egemenliği ve ülkedeki barışa karşı ciddi ve yasa dışı tehditler nedeniyle" iki ülke arasındaki üç geçişin geçici olarak kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Hükümetin Kolombiya sınırını kapatma kararı, muhalefetin ülkeye "insani yardım" getirmek için verdiği 23 Şubat öncesi alındı. 

Venezuela, daha önce de Brezilya ile olan sınırı kapatmıştı. 
 


Brezilya sınırında 2 kişi öldü 

Venezuela Başbakanı Maduro, muhalefetin Brezilya ve diğer iki komşu ülkeden insani yardım getirmeyi planladığı için sınırı kapadı. Sınırda güvenlik güçleriyle halk arasında çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda 2 kişinin öldüğü belirtildi.
 


Brezilya sınırında bunlar yaşanırken, yeni kapatılan Kolombiya-Venezuela sınırındaki Cucuta şehrinde ’Venezuela Yardım Konseri’ başladı. Konserde sahne alan gruplar ve şarkıcıların ortak görüşü ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Venezuela’ya yapılan yardımları ülkeye girmesine izin vermesi.   
 


Maduro: Yardım, ABD’nin işgal stratejisinin parçası

Siyasi ve ekonomik buhran yaşayan Venezuela'da "insani kriz ve yardım" tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin önemli noktalarından birini oluşturuyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "yardım" tartışmalarının, "ABD'nin işgal stratejisinin bir parçası" olduğunu ve "bu şova izin vermeyeceğini" söylüyor.

Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım girmesi gerektiğini öne sürüyor.

Ordu, Maduro'nun talimatı doğrultusunda sınırı kapatırken, muhalefetin Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde bekletilen paketleri ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.  
 


Venezuela krizi nasıl başladı?

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etti ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanındı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım attı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yineledi, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak gösterdi.

DAHA FAZLA HABER OKU