Britanyalı doktor eski bir araştırmayı gündeme getirdi: Koronavirüs yellenme yoluyla bulaşabilir mi?

Uzmanlara göre yellenen kişi külot giyiyorsa virüsün bulaşması düşük bir ihtimal

Dünya genelindeki Kovid-19 vaka sayısı 1 milyon 800 bini aştı (AFP)

Birleşik Krallık merkezli Daily Star gazetesi'nin haberine göre, ölümcül yeni tip koronavirüs dikkatli olunmazsa yellenme yoluyla da bulaşabilir.

Bu yılın başında yapılan testler Kovid-19 hastalarının yarısından fazlasının dışkısında yeni tip koronavirüsün bulunduğunu ortaya koymuştu. Daha önce doktorlar küçük miktarda dışkı parçası içeren yellenmelerin bakterilerin bulaşmasına neden olabileceğini açıklamıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


Britanyalı doktor ve televizyon programı sunucusu Xander Van Tulleken de tartışmayı sosyal medyada yeniden gündeme getirdi.

Avustralyalı doktor Andy Tagg'ın sosyal medya paylaşımlarına atıfta bulunan Tulleken, Tagg'ın SARS-CoV-2 virüsü taşıyan hastaların yüzde 55'inin dışkısında virüsün tespit edildiğini hatırlattığını belitti.

"SARS-CoV-2, dışkılarda ve maruz kalıştan 17 gün sonraya kadar asemptomatik bireylerde tespit edilebiliyor" diyen Tagg daha önce yapılan bazı deneylerde yellenmenin talk pudrasını uzun mesafelere ulaştırma gücüne sahip olduğunu söyledi.

Tagg  "SARS-CoV-2 yellenmenin şiddetine göre etrafa bulaşabilir. Daha fazla kanıta ihtiyacımız var. Her zaman kişisel koruyucu ekipman giydiğinizden emin olun ve güvende kalın" ifadelerini kullandı.

ABD merkezli çevrimiçi dergi Mentalfloss’un haberine göre, 2001 yılında bir hemşire, Avustralyalı ünlü bilim yorumcusu ve yazarı Dr. Karl Kruszelnicki’ye de benzer bir soru sormuştu.

Hemşire, ameliyathanede cerrahi işlemler sırasında sessizce yellenirse odayı kontamine edip etmeyeceğini öğrenmek istiyordu.

Sorunun yanıtını bilmediğini fark eden ve konuyu araştırmaya karar veren Kruszelnicki, Canberra kentinde yaşayan mikrobiyolog Luke Tennent’la iletişime geçti. 

Tennent konuyla ilgili deneyinde meslektaşlarından biri külot giyerken, diğeri çıplak halde olmak üzere iki petri kabına 5 santimetre uzaklıktan yellenmelerini istedi.

Külot giyilerek yellenilen petri kabı temiz kalırken, çıplak halde yellenilen petri kabında gece boyunca normalde cildimiz ve bağırsağımızda bulunan iki tür bakterinin öbek oluşumu gözlendi.

Bulgular giysilerin yellenme yoluyla dışarı çıkabilecek bakterilere karşı karşı bir bariyer görevi gördüğünü ortaya seriyordu.

Araştırmanın sonuçlarını 2014 yılında hakemli dergi BMJ’nin tatil sayısında yayımlayan Dr. Kruszelnicki şu ifadeleri kullandı:

Çıkarımımız ikinci petri kabındaki bağırsak kökenli öbeğin yellenmenin sonucu olduğu, çevresindeki öbeğinse yellenmenin şiddetiyle ciltteki bakterilerin kaba sıçramasıyla oluştuğuydu. Bu nedenle eğer bulaştırıcı çıplaksa yellenmeyle enfeksiyon bulaşabilir ama üzerinde giysi varsa enfeksiyon bulaşamaz. Ancak bu sonuçlar endişe verici olmamalı çünkü söz konusu bakteriler zarar verici değil. Onlar yoğurtta bulunan “dost” bakteriye benziyor.

Çin'in Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin başkent Pekin'deki Tongzhou bölgesindeki şubesi bu konuda gelen soruları yanıtladı.

Global Times'ın şubat ayındaki haberine göre, kurum açıklamasında Kruszelnicki ve Tennent'ın deneyine atıfta bulunarak giysilerin yellenme sırasında yeni tip koroanvirüsün bulaşmasını başarılı şekilde engelleyeceğini belirtti.

Ancak açıklamada eğer bir kişinin külot giymeyen bir Kovid-19 hastasının fazla miktardaki yellenmesine yakın mesafeden maruz kalması halinde enfeksiyonun mümkün olabileceğine işaret edildi.

 

Daily Star, Mentalfloss, Global Times

DAHA FAZLA HABER OKU