Kennedy laneti: Ünlü Amerikan hanedanının nesiller boyu yaşadığı trajediler

Robert F. Kennedy’nin torunu geçen hafta yaşamını yitirdi

John F. Kennedy sukaste uğradığı Teksas'taki konvoyda, 1963 (Wikimedia Commons)

Maryland polisi perşembe günü, annesiyle kano gezisinde kaybolan Robert F. Kennedy’nin büyük torunu 8 yaşındaki Gideon McKean’in cesedini bulduklarını açıkladı.

 41 yaşındaki Maeve Kennedy McKean ve oğlu Gideon, geçen hafta Chesapeake Bay bölgesinde kano yaptıkları sırada kaybolmuştu.

McKean’in cesedi pazartesi günü, oğlunun cesedinin bulunduğu noktanın yaklaşık 600 metre uzağında bulundu.

Koronavirüs pandemisi sırasında Chesapeake Bay bölgesinde tecrit uygulayan ikili, kano gezisine çıktıktan sonra ortadan kaybolmuştu.

McKean’in dedesi Robert F. Kennedy 1968’de suikasta uğrarken, ölümü büyük ölçüde “Kennedy Laneti" olarak bilinen durumun parçası olarak görülmüştü.

Kennedy ailesi son 70 yılda aralarında suikastlar ve kaza sonucu gerçekleşen ölümlerin de bulunduğu pek çok trajediye göğüs gerdi. Bunlar, hanedanlığın 20. yüzyıl Amerikan tarihindeki itibarına rağmen trajik bir aile olarak anılmasına yol açtı.

Aile üyeleri diğer alanların yanı sıra siyaset ve hukukta da başarı yakalamıştı. Bunların en dikkat çekeniyse suikasta uğramasından önce ABD Başkanı olarak görev yapan John F. Kennedy idi.

Kennedy ailesinin vakitsiz ölen üyelerinin listesi şöyle:

Kathleen "Kick" Kennedy

Kathleen Kennedy, 13 Mayıs 1948’de partneri VIII. Kont Fitzwilliam’la Güney Fransa’ya giderken uçaklarının düşmesi sonucu 28 yaşında hayatını kaybetti.

Kathleen, ileride ABD Başkanı olacak John F. Kennedy’nin kız kardeşiydi. Kathleen, Hartington Markisi olan kocası William Cavendish’in II. Dünya Savaşı’nda savaşırken Almanya’da öldürülmesiyle zaten kayıp yaşamıştı.

Hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de yaşayan Kathleen, ABD’de Amerikan Kızıl Haçı için gönüllü olmuş ve gazete köşesinde film ve tiyatro eleştirileri yazmıştı.

Patrick Bouvier Kennedy

Patrick Bouvier Kennedy prematüre doğduktan yalnızca iki gün sonra trajik şekilde ölmüştü.

ABD başkanlığı yapan John F. Kennedy ve Jacqueline Kennedy’nin oğlu Patrick, 7 Ağustos 1963’te doğmuş ve aynı yıl 9 Ağustos’ta hayatını kaybetmişti.

Patrick, babasının ölümünden yalnızca üç ay önce, yenidoğan respiratuvar distres sendromu nedeniyle yaşamını yitirmişti.

John F. Kennedy

ABD Başkanı John F. Kennedy’nin 22 Kasım 1963’te Lee Harvey Oswald tarafından suikasta uğraması, en çok yazılıp çizilen ölümdü.

Teksas’ın Dallas kentine siyasi amaçlı ziyaretinde Kennedy, eşiyle çıktığı konvoy esnasında iki kez vurulmuştu.

Başkan, 46 yaşındaydı ve suikasta uğramadan önce bin 36 gün görev yapmıştı.

Erkek kardeşi Robert Kennedy de siyasette onun ayak izinden yürümüş fakat aynı kaderi yaşamıştı.

Robert F. Kennedy

Robert F. Kennedy, Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için Kaliforniya ön seçimlerini kazandığı gün, yani 5 Haziran 1968’de suikasta uğramıştı.

New York senatörü, Los Angeles’da Büyük Elçi Oteli’nde Sirhan Sirhan tarafından vurulmuş ve ertesi gün yaşamını yitirmişti.

Hem kendisinin hem de ağabeyinin suikastı komplo teorilerine konu oldu.

David A. Kennedy

David A. Kennedy, 25 Nisan 1984’te 28 yaşındayken Florida’da aşırı dozda uyuşturucudan ölmüştü.

Babası Robert F. Kennedy’nin suikasta uğradığını televizyonda görmesinin o zamanlar 11 yaşındaki David’in akıl sağlığını kötü şekilde etkilediği belirtilmişti.

Eğlence amaçlı sık sık uyuşturucu kullanan ve 1984’te bir süre rehabilitasyona giren David, aile buluşması için Florida’ya gitmiş fakat birkaç gün sonra ölü bulunmuştu.

Michael LeMoyne Kennedy

Robert F. Kennedy’nin 11 çocuğundan biri olan Michael LeMoyne, Colorado’nun Aspen kentinde kayak yaparken kaza geçirdikten sonra 39 yaşında hayatını kaybetmişti.

Hukuk ve siyaset alanında çalışmalar yapan LeMoyne, amcası Ted Kennedy’nin 1994'teki senato seçimleri kampanyasına yardım etmişti.

Öldüğü yıl eşinden ayrılan LeMoyne hakkında çocuğunun reşit olmayan bebek bakıcısına cinsel istismarda bulunduğuna dair soruşturma açılmıştı.

John F. Kennedy Jr.

John F. Kennedy’nin oğlu John F. Kennedy Jr., 16 Temmuz 1999’da özel uçağının Atlantik Okyanusu’na düşmesiyle yaşamını yitirmişti.

Siyasi yayın George’u kuran John F. Kennedy Jr., amatör oyunculuk da yapmıştı.

Uçak kazasında onunla birlikte eşi Carolyn Bessette-Kennedy ve baldızı Lauren Bessette de ölmüştü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

John F. Kennedy Jr.’ın ölümü izleyen yıllarda Mary Richardson Kennedy intihar ederken, Saoirse Roisin Kennedy Hill de yanlışlıkla aşırı dozda uyuşturucu madde alarak hayatını kaybetti.

Aile ayrıca sansasyonel trajedilere de karıştı, bunların en dikkat çekeni John ve Robert’ın kardeşi Ted Kennedy’nin Chappaquiddick Adası’nda aracıyla köprüden uçmasının ardından boğulan Mary Jo Kopechne’nin ölümüydü.

Ted Kennedy, bir hafta sonra düzenlediği basın toplantısında, “korkunç lanetin gerçekten tüm Kennedy’lerin üzerine çöküp çökmediğini” sorgulamıştı.

Maeve Kennedy McKean ve Gideon McKean’in ölümleri, Amerika’nın en ünlü ailelerinden birinin yaşadığı zamansız ölümlerin uzun tarihinde diğer bir trajedi oldu.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer
 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU