New York polisinden "sosyal mesafe ihlali"ne müdahale: 24 kişiyle 36 saat hücre cezası

ABD’de polisin koronavirüse karşı aldığı önlemler tartışma konusu oldu

New York'taki polis memurlarında koronavirüse rastlanma oranı, diğer yurttaşlara göre çok daha fazla (AFP)

Koronavirüsün yoğunlaştığı kentlerden New York’ta, polisin mücadeleye agresif bir şekilde katılımının virüsü daha güçlendirip güçlendirmediği sorgulanıyor. 

ABD merkezli haber sitesi The Intercept’in haberine göre önceki hafta Brooklyn’de “sosyal mesafeyi korumadıkları” gerekçesiyle üç kişi gözaltına alındı. 

Bölgede koronavirüse karşı önlemler çerçevesinde gözaltına alınan ilk insanlar, devlet idaresini engelleme, yasa dışı toplanma ve kamu düzenini bozan davranışla suçlandı. 

Mahkeme tutanaklarına göre, yetkililerin sadece para cezası vereceği yönündeki açıklamalarına rağmen, bu üç kişi bir anda yargıyla karşı karşıya kaldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

27 Mart akşamı başlayan olayda, polis 25 kişinin Bedford-Stuyvesant bölgesinde “takıldığı” ve “bütün uyarılara rağmen bölgeden ayrılmadığı” ihbarını aldığını öne sürdü. Fakat gözaltına alınan 37 yaşındaki kadın, bir otoparkta erkek arkadaşıyla otururken, polisin gelip insanları dağıttığını gördüğünü ifade etti. 

Kadın, çok sayıda maskesiz polis memurunun bir anda kendilerine doğru yöneldiğini ve çıkan kargaşada kendilerine biber gazı sıkıldığını anlattı. 

Önce polis merkezine, oradan da nezarethaneye götürülen kadın, iki düzine hemcinsiyle birlikte 36 saat boyunca aynı hücrede kaldığını iddia etti. Kirli hücrede kimseye maske ya da sabun verilmediğini de vurguladı. 

Yargı süreci devam ettiği için ismini gizleyen kadının patronu, pazar sabahı serbest bırakılan çalışanının işe gelmesine, gözaltında virüs kapmış olabileceği gerekçesiyle izin vermedi. 
 


Bu hafta ise New York Valisi Andrew Cuomo, “Polis daha agresif olmalı, nokta!” dedi. Ancak bu örnekler gerekenin gerçekten bu olup olmadığına dair soru işaretlerine neden oldu. 

Polislerin de kanunlara uyması ve hesap vermesi gerektiğini savunan bir sivil toplum kuruluşunda çalışan avukat Jennvine Wong, “Şu anki en büyük zaaflardan biri, polisin bu olaydaki rolünü halka net bir şekilde aktaramaması” dedi. 

Polis memurlarının halkla yakın temasa girmeleri de herkes için bir tehdit unsuru. Çarşamba itibarıyla bin 400’ü aşkın New York Polis Departmanı çalışanının testi pozitif çıkmıştı. Kentteki bin insandan 5'inde virüse rastlanırken, polis için bu oran yüzde 3,8. 

 

The Intercept

DAHA FAZLA HABER OKU