15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle 3,5 yıldır hapiste olan erlere tahliye

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 erin aldığı cezaya ilişkin bozma kararı vererek tahliyelerine hükmetti

Fotoğraf: Twitter

15 Temmuz darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle dört yıla yakın süredir hapiste olan erlerle ilgili ilk tahliye kararı çıktı.

İstanbul’un Harbiye semtindeki TRT Radyo binasının basılmasıyla ilgili açılan davada yargılanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 14 erle ilgili ilk derece mahkemesinin ve istinafın kararı, Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 14 ere verilen cezaya yönelik bozma kararı vererek tahliyelerine hükmetti.

Medyascope'tan Caner Polat'ın haberine göre, Yargıtay 16. Ceza Dairesi 14 erle ilgili “Anayasayı ihlal”, “kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından verilen mahkumiyet hükümlerinin bozulmasına, bozmanın “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “haberleşmenin engellenmesi” suçlarına da sirayet etmesine hükmetti. Yargıtay bu çerçevede sanıkların tutuklu bulundukları süreyi ve mevcut delil durumunu dikkate alarak tahliyelerine karar verdi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklarla ilgili müebbet hapis cezası kararı vermiş, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi ise 15 Şubat 2019’da kararı onamıştı.

Dosyada TRT, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılan sıfatıyla yer alıyordu.


Medyascope

DAHA FAZLA HABER OKU