Bakan Varank koronavirüs aşısı için konuştu: Yenilikçi fikirlerden netice alacağımız konusunda ümitliyiz

Dünya koronavirüse çare ararken Türkiye de aşı geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Çok yetkin bilim insanlarımız var. Biz de bakanlık olarak araştırmacılarımızın yanındayız" dedi

Fotoğraf: AA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı aşı geliştirmek amacıyla yürütülen Ar-Ge projelerine yönelik toplantıya başkanlık etti.

Cumhurbaşkanlığı Sağlık Politikaları Kurulu Başkan Vekili Serkan Topaloğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın yanı sıra TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu ile Ankara, Boğaziçi, Ege ve Erciyes üniversitelerinden temsilcilerin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Varank, Kovid-19 tehdidine karşı ilk günden itibaren teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

 

20200317_2_41405716_53158492.jpg
Fotoğraf: AA

 

Aşı ve tanı kiti geliştirme konusundaki ilk toplantının 31 Ocak'ta yapıldığını anımsatan Varank şöyle konuştu:

O günden bu yana üniversitelerimiz ve araştırma altyapılarımız aşı geliştirme ve bu virüsle mücadele alanında daha odaklı, yoğun bir mesainin içine girdi. Bakanlığımız da bu araştırma geliştirme projelerini TÜBİTAK aracılığıyla fonluyor ve koordine ediyor.

Enstitülerimiz ve araştırma altyapılarımız gece gündüz demeksizin çalışıyorlar. Türkiye'de çok yetkin bilim insanlarımız var. Biz de Bakanlık olarak araştırmacılarımızın yanındayız.

 Spesifik olarak aşıya odaklandık. Buradaki yenilikçi fikirlerden netice alacağımız konusunda ümitliyiz. Salgın tehdidine karşı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm bakanlıklarımız yekvücut oldu. Oldukça hızlı ve etkin karar alabilen bir koordinasyon mekanizmasına sahibiz.

Vatandaşları bireysel önlemlerin ihmal edilmemesi konusunda uyaran Varank, resmi açıklamalar dışında hiçbir kaynağa itibar edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU