Altaylı ve Hakan’ın reyting tartışması: Yalanı yalanla savunan Ahmet

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan ile Habertürk’ten Fatih Altaylı arasında reyting tartışması çıktı. Altaylı, ‘CNN Türk reytinglerde birinci’ dedi. Fatih Altaylı, Hakan’ı palavracılıkla suçladı

Görsel: Independent Türkçe

Ahmet Hakan önceki gün köşesinde, CHP’nin boykotu ile gündeme gelen CNN Türk’ün reytingleri hakkında yazdı. CNN Türk’ün şubat ayında AB diliminde Türkiye’nin en çok izlenen haber kanalı olduğunu iddia eden Hakan, “Sadece şu rakamı verilip çekiliyorum: Şubat ayında, AB grubunda, ‘prime time’ denilen, akşam en çok ekran başında olunan saat dilimlerinde haber kanalları içinde birinci oldu CNN Türk. NOT: AB grubu demek, eğitim düzeyi en yüksek kesim demek” ifadelerini kullandı.

Bir damla utanması olan kimse böyle bir palavrayı yazmaz

Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise Hakan’ı ‘palavracı’ diye suçladı. Altaylı, Ahmet Hakan’ın birincilik iddiasını köşesinde şu sözlerle değerlendirdi:

Yıllardır televizyon dünyasında bu konuda kimse yalan yazmaz. Çünkü yazamaz. Bir saniyede ortaya çıkacak bir yalandır çünkü ölçümler herkese gider. TV dünyasında yönetici iseniz bir tuşla önünüze gelir. O yüzden de bir damla utanması olan kimse böyle bir palavrayı yazmaz. Ahmet Hakan’ın yazdığının külliyen palavra olduğunu tüm televizyoncular biliyor. Çünkü bu beyefendinin dediğinin aksine şubat ayında CNN Türk ne AB ne de başka bir grupta birinci. Şubat ayında CNN Türk’ün ortalama izlenme payı 1,53. NTV’nin 1,51. Habertürk’ün ise 2,02.

Ahmet Hakan bugün köşesinde, ‘Al bak, CNN Türk hangi kategoride nasıl birinci olmuş’ başlıklı bir yazıyla Altaylı’ya yanıt verdi.

 ‘Buyurun bununla da kavga edin’ diyerek reyting sonuçlarını gösteren bir tablo paylaşan Hakan , “Bu arada bu verilerle ilgili kuşkusu olanlar... Sıralamaya giren televizyon kanallarında tanıdıkları olanlara “bu doğru mu” falan diye bir sorsunlar. Eski medyacı Tuncay Özkan da anlar bu işlerden, isteyen ona da sorabilir” ifadelerini kullandı.

 

tablo.JPG
Ahmet Hakan'ın köşesinde paylaştığı tablo / Görsel: Hürriyet 

 

 Altaylı ise yarını beklemeden Hakan’a "Yalanı yalanla savunan Ahmet..." başlıklı bir yazıyla yanıt verdi. Altaylı, Hakan’ın paylaştığı reyting sonuçları hakkında şunları yazdı:  

Bunca zamandır öğrenemedin mi, yoksa nasıl olsa yutarlar diye mi yapıyorsun!
O gösterdiğin belgeyi kimse okuyamıyor mu zannediyorsun.
Önce şunu söyleyeyim.
Yayınladığın tablo bir güne ait, 29 Şubat’a. Corona tedavisi için kelle paça tarifi verdiğiniz güne. Benim de zaten 2 gün birinci oldular dediğim günlerden birine.
Ayrıca günün içinde hoşuna giden bir zaman dilimini seçip “Bak burada biz birinciyiz” demeye çalışıyorsun.
Yarın öbür gün de sabah saatlerinde bir yer seçip “Bak sabah toplumun en kalabalık kesimi olan DE grubunda sabah 07.00’de biz birinciyiz” mi diyeceksin!
Haberciliğin zaman dilimi mi olur Ahmet Hakan.
Sen bu kafa ile “Sözcü gazetesi bizim birkaç katımız satıyor olabilir ama bizim de 7. sayfamızın 8. sütununun altında 10 cm’lik bölüm en çok okunan gazete bölgesi” de dersin korkarım!

Altaylı yazısının sonunda da ‘Şubat ayında TİAK’ın henüz kesinleştirmediği veriler’ diyerek Habertürk’ü birinci gösteren reyting oranları paylaştı:

AB Grubu Tüm gün:
Habertürk: 2,02
CNNTürk: 1,53

Total izleyici tüm gün:
Habertürk: 1,17
CNNTürk: 1,13

AB Grubu 20:23 arası:
Habertürk: 1,31
CNNTürk: 1,39

AB Grubu 07:00-20:00 arası
Habertürk: 2,01
CNN Türk: 1,35

AB Grubu 18:00 24:00 arası:
Habertürk: 1,44
CNNTürk: 1,38

Tüm izleyiciler 21:00-01:00 arası
Habertürk: 1,31
CNNTürk: 1,20
NTV: 1,01
AHaber:1,26

AB grubu 21:00-01:00 arası
Habertürk: 2,20
CNNTürk: 1,73
NTV: 1,32
AHaber: 0,85

Independent Türkçe, Hürriyet, Habertürk

DAHA FAZLA HABER OKU