CHP Meclis'in yarın olağanüstü toplanmasını istedi, AK Parti salı günü için teklif verecek

CHP, İdlib’de 33 askerin Suriye saldırısı sonucu şehit olması üzerine TBMM’nin olağanüstü toplantıya çağırılması için teklif verdi. Ana muhalefet toplantının yapılmasını isterken, AK Parti ise kapalı oturumun salı günü yapılmasını istiyor

Fotoğraf: AA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'in yarın olağanüstü toplantıya çağrılmasına ilişkin partisinin talebini TBMM Başkanlığı’na sundu.

TBMM Başkanlığı çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla Ankara'da bulunan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ve grup başkanvekillerinin 5 saat süren olağanüstü bir toplantı yaptığını belirtti. Toplantı sırasında konuya ilişkin haberleri almaya devam ettiklerini anlatan Özel, şöyle konuştu:

Konu, Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır ötesi operasyon, Suriye ile sıcak çatışma noktasına gelince TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerle ve meclis başkanı ile iletişim içinde olmaya gayret ettik. Genel başkanımız İstanbul'dan dönen ve Külliye'ye giden meclis başkanını aramıştı, kendisi ilerleyen saatlerde genel başkanımızı geri aradı, bir görüşme gerçekleştirdiler. Orada da genel başkanımızın da ifade ettiği gibi, MYK’nın almış olduğu karar doğrultusunda, bugün tüm milletvekillerimizin, başta genel başkanımız ve 3 grup başkanvekilimizin imzalarıyla TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdık.

CHP'li Özel, partisinin Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasına yönelik başvuru dilekçesini TBMM Başkanlığı’na sunduğunu, öncesinde bu konuda diğer partilerin grup başkanvekillerine de bilgi verdiğini söyledi.

 

WhatsApp Image 2020-02-28 at 15.03.31.jpeg
Görsel: Independent Türkçe

 

‘Salı günü toplantı var yaklaşımını doğru bulmuyoruz’

Yarın saat 14.00'te Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasını talep ettiklerini aktaran Özel "Bugünün gündemi, Meclis'in bir an önce zaman kaybetmeksizin toplanmasıdır. 'İçtüzük bize 7 günlük süre veriyor, salı günü zaten toplanacağız' yaklaşımını doğru bulmuyoruz" dedi.

Meclis'in yarın olağanüstü toplanarak Suriye ve İdlib konusunda bir genel görüşme yapmasını istediklerini ifade eden Özel, bu görüşmede yürütme organının meclise bilgi vermesini, bu bilgilerin kritik olabileceği dikkate alınarak da oturumun kapalı yapılmasını teklif edeceklerini söyledi.

Özgür Özel, "Kararı parlamento verecek. Burada yürütmenin, oturumun kapalı yapılmasıyla ilgili talebe nasıl yaklaştığı da son derece önemli. Ancak bu kapalı oturumda her şeyin konuşulmasını önemsiyoruz. Meclis'te bulunan tüm siyasi partilerin ve 600 milletvekilinin bilmesi gerekenleri bilmesi, sorulması gerekenleri sorması, akıllarda cevaplanması gereken hiçbir sorunun millet adına bırakılmaması gerekir." değerlendirmesini yaptı.

Kaybedecek dakika yok

Anayasa'nın 104 ve 117. maddelerinde TSK'nin başkomutanlığını temsil eden Cumhurbaşkanı'nın bu görevi TBMM adına yaptığının, başkomutanlığın TBMM'nin manevi varlığından ayrılamayacağının ve Cumhurbaşkanınca temsil edildiğinin belirtildiğini aktaran Özel, şöyle devam etti:

Konu savaş olduğunda yetki TBMM'dedir, yasama organındadır. Bu yetkinin kullanılmasıyla ilgili kararı verecek olan tek merci TBMM'dir. Bir an önce TBMM'nin talep ettiğimiz olağanüstü toplantısını gerçekleştirmesini bekliyoruz. Sayın Şentop'un geniş zamanlar ve genel durumlar için belirlenmiş 7 günlük süreyi suistimal etmesi yerine, böyle acil bir gündemde kaybedecek dakikaların olmadığı göz önüne alınarak Meclis'i derhal toplantıya çağırmasını bekliyoruz.

AK Parti: Salı günü için teklif vereceğiz

AK Parti’den de kapalı oturum çağrıları hakkında bir açıklama geldi. Grup Başkanı Naci Bostancı: "Salı günü kapalı oturum yapılması ve Milli Savunma Bakanı’nın meclisi bilgilendirmesini teklif edeceğiz" dedi.               

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’nin ‘Kapalı oturum yapma’ teklifi için “Mecliste böyle bir oturuma ihtiyaç var” diye değerlendirmişti.

Meclis Başkanı, salı gününü işaret etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop salı gününü işaret ederek, "Yarın verimli bir sonuç alınamayacağı için Genel Kurulu toplantıya çağıramayacağım. Salı günü, hem verilecek bilgilerin niceliği hem de niteliği bakımından Meclisimizi daha çok tatmin edecek bir görüşmenin yapılabileceğine dair kanaatim var" dedi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU