Akif Beki, Osman Kavala’ya verilen tazminat hakkını değerlendirdi: Ne biçim telafi ama!

"Ömürlerinden alınan yıllara karşılık devletten tazminat hakkı kazanmakla müjdelendiler, büyük ihsan!"

Fotoğraf: Twitter

Karar yazarı Akif Beki, Gezi davasında "hükümeti devirmeye teşebbüs" suçlamasından beraat eden Osman Kavala’yı köşesine taşıdı.

Kavala’ya verilen tazminat hakkına değinen Beki, "Mahkemenin yeni anladığını başından beri biliyor olmaları, sorumluluklarını ortadan kaldırmıyor. Onlar da cezaya ortak, vergilerinden paylarına düşeni ödeyecekler” değerlendirmesinde bulundu.

Akif Beki’nin "Kavala’nın tazminatını kim ödeyecek peki?" başlıklı yazısındaki ilgili kısım şöyle:

Haksız tutuklama mağdurlarının tazminat talebini, 5271 Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 141. maddesi düzenliyor.

Buna göre; hâkim ve savcıların haksız karar veya işlemleri nedeniyle tazminat davaları ancak devlet aleyhine açılabilir.

Devlet de tazminatı ödeyip sadece görevini kötüye kullanma hallerinde hâkim ve savcılara bir yıl içinde rücu eder.

Gezi'de hükümeti devirmeye teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Osman Kavala ve diğer 8 sanık, beraat etmişti. Mahkeme, karar gerekçesini açıkladı.

İki yıldan fazla tutuklu yargıladıktan sonra, Kavala'nın neden suçsuz olduğunu bir bir sıralayan gerekçe, kararın kesinleşmesini takiben mağdurların tazminat isteyebileceğine de hükmediyor.

Ne ala, ne hakkaniyet, kayıpları mağdurlara nasıl iade, ne biçim telafi ama!...

Ömürlerinden alınan yıllara karşılık devletten tazminat hakkı kazanmakla müjdelendiler, büyük ihsan!

Haydi pamuk eller cebe. Tutuklamanın haksız olduğunu söylemekten dilinde tüy bitenlerin gözü aydın.

Mahkemenin yeni anladığını başından beri biliyor olmaları, sorumluluklarını ortadan kaldırmıyor. Onlar da cezaya ortak, vergilerinden paylarına düşeni ödeyecekler. Benzer haksız tutuklamalarda olduğu gibi...

Kavala'ya yöneltilen "Türkiye'nin Soros'u, Gezi'nin finansörü, dış operasyonun içerdeki ayağı" suçlamalarının kaynağı muhbir Papuç'tu...

Savcılığa başvurarak ifadesini reddettiği, 'raporum var, psikolojim bozuk, bu yüzden ordudan atıldım, bilmezmiş gibi beni ne diye ciddiye alıyorsunuz, ben bile kendimle mutabık değilim, nasıl dayanak gösterirsiniz anlamış değilim, bana atfedilen ifadeyle ilgim yoktur' dediği, tanıklıktan çekildiği halde tazminata ortaklıktan kurtulamayacak o da.

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU