Sabah yazarı: Askeri vesayet rövanş istiyor; darbeye karşı uyanığız

Melih Altıok: 15 Temmuz'u aratmayacak darbeleri, muhtıraları, hukuksuzlukları unutturmaya çalışan askeri vesayetçilerin açıklamaları ayrı bir başlık

Fotoğraf: AA

Sabah gazetesi yazarı Melih Altıok, ABD’li Rand şirketinin “Türkiye’de tekrar darbe olabileceğine” dair yazdığı raporu köşesine taşıdı.

Altıok “Darbe söylentileri üzerine” başlıklı köşe yazısında “askeri vesayetçiler” diye tanımadığı grubun açıklamalarını şöyle eleştirdi:

Son darbe girişimini FETÖ'cülerin yapmış olmasının arkasına sığınıp, daha önce yaptıkları 15 Temmuz'u aratmayacak darbeleri, muhtıraları, hukuksuzlukları unutturmaya çalışan askeri vesayetçilerin açıklamaları ise kuşkusuz ayrı bir başlık...

“Kumpas” olarak nitelenen Ergenekon davasında hapis yatan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u eleştiren Altıok, şunları yazdı:

Görevdeyken, kadrolarındaki FETÖ'cülerle ilgili ne yaptığını merak ettiğimiz İlker Başbuğ'un, durup dururken siyasi ayak tartışmasına girmesi mesela... 15 Temmuz sonrası "FETÖ ile Sayın Cumhurbaşkanı tek başına mücadele etti" derken şimdi 2009 yılında çıkartılan sivil-demokratik bir reformu diline dolaması boşuna değil.

Hala diri olan askeri vesayet koalisyonu, sivil siyasetinin demokrasinin kazanımlarının rövanşını almak, eski ayrıcalıklı pozisyonlarına dönmek, devlete girmek istiyorlar. FETÖ'ye kızıp demokrasi yorganını yakmamızı arzuluyorlar..

Elbette halk olarak her türlü sinyale duyarlıyız. Darbeye karşı uyanığız.

Ancak FETÖ ile kavgaları, darbeyi kimin yapacağı üzerinden çıkan kliklerin, toplumun kaygılarını istismar etmesine ve bazı isimleri harcamaya kalkmasına da fırsat vermemeliyiz.

 

Sabah

DAHA FAZLA HABER OKU