İstanbul Üniversitesi'nden Elazığ depremi için ön inceleme raporu: Yıkıcı deprem beklenen segment üzerinde yaşandı

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik ve Jeoloji bölümleri tarafından hazırlanan Elazığ depremi ön inceleme raporu yayımlandı

Fotoğraf: AA

İstanbul Üniversitesi Cerrahpașa Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Mühendislik Fakültesi Jeofizik ve Jeoloji bölümleri tarafından "Ön İnceleme Raporu" hazırlandığı duyuruldu. 

Raporda, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde depremin, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde çok şiddetli hissedildiği belirtildi.

Deprem, 20 km derinlikte yaşandı

Depremin odak derinliğinin 20 kilometre olarak ölçüldüğü kaydedilen raporda, bu derinliğin Sivrice depreminin sığ odaklı bir deprem olduğunu gösterdiği aktarıldı.

Yerin 0 ila 60 km derinliğinde meydana gelen depremler “sığ odaklı deprem” olarak adlandırılıyor. Sığ depremlerin, 70 ila 300 km derinlikte meydana gelen derin odaklı depremlere karşı daha fazla hasar oluşturduğu biliniyor.

Yıkıcı deprem beklenen Pütürge segmenti üzerinde

Raporda şu tespitler yer aldı:

  • Deprem, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde meydana geldiği belirtilerek,
  • Bu fay zonunun uzanımı, Karlıova (Bingöl) ve Türkoğlu (Kahramanmaraș) arasında kuzeydoğu-güneybatı yönünde ve yaklaşık 430 kilometre boyunca izlenen, sol-yanal atımlı, farklı uzunlukta ve birbirlerini tamamlayan birçok fay parçasından oluşuyor.
  • Deprem, Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde yıkıcı deprem olması beklenen Pütürge segmenti üzerinde meydana geldi.
  • Elazığ’daki deprem, Sivrice ilçesine 23 kilometre uzaklıkta yaşandı. 


Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU