Rabia Naz olayında yeni gelişme: Darbeye bağlı en ufak iz ve morarma yok

Meclis Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Kıdemli Başpolis Memuru Hüseyin Emir, “En az bir tonluk aracın kol veya bacağın üzerinden geçmesi durumunda herhangi bir hasarın kalmaması mümkün mü?” diye sordu

Giresun'un Eynesil ilçesinde 21 ay önce yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan'ın ölüm nedeni araştırılmaya devam ediliyor / Fotoğraf: Twitter /@VatanSaban

Giresun'un Eynesil İlçesi'nde 21 ay önce şüpheli şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan'a ne olduğu araştırılmaya devam ediliyor.

Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında toplandı.

Başkan Aydoğdu, komisyonda bugüne kadar 40'tan fazla kişiyi dinlediklerini belirterek komisyonunun bitiş tarihinin 26 Ocak'tan 26 Şubat'a kadar uzatılmasına oy birliğiyle karar verildiğini belirtti.

 

Rabia Naz Komisyonu AA.jpg
Rabia Naz'ın ölüm nedenini araştıran komisyon, çalışmalarını 1 ay süreyle uzattı / Fotoğraf: AA

 

Komisyon üyeleri, Rabia Naz Vatan'ın vefat olayını inceleyen Giresun İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipte görevli Kıdemli Başpolis Memuru Hüseyin Emir'i dinledi.

Emir, Rabia Naz'ın olay günü hareketlerini, son görüştüğü kişileri, geçtiği güzergahları, olay günü görev yapan ve müdahale eden polisleri sorguladıklarını belirtti.

Emir, olayın gerçekleştiği çevrede bulunan güvenlik kamerası ve Mobese kamerası görüntülerini komisyonda izleterek, şöyle dedi:

Adli tıpçı değilim, başkasının görev alanına girmek istemiyorum. Baba Şaban Naz'ın iddialarını çürütüyoruz izlenimini de vermek istemiyorum. 27 yıllık meslek hayatımda birçok cinayet dosyasıyla ilgilendim. Tecrübelerime dayanarak, kızımızın vücudundaki izlere baktığımızda bir darbe belirtisi görmüyoruz. Fotoğraflarda deri toplanmalarının bir yöne doğru olduğunu görüyoruz. Vücuttaki izlerin daha çok sürtünmeye bağlı olarak oluştuğunu görüyoruz.

 

Rabia Naz- oyuncak- Şaban Vatan Twitter.jpg
Rabia Naz Vatan / Fotoğraf: Twitter / @VatanSaban

 

"Darbeye bağlı en ufak iz ve morarma yok"

Rabia Naz'ın vücudunda araç lastik izi olduğu iddia edilen fotoğrafları gösteren Emir, "En az bir tonluk aracın kol veya bacağın üzerinden geçmesi durumunda herhangi bir hasarın kalmaması mümkün mü? Adli tıpçı değilim ama akıl ve mantıkla izah edemiyorum. Darbeye bağlı en ufak bir iz ve morarma yok. Birçok otopsiye katıldım. Yumruk atsan bile vefatından sonra morarma kendini belli edecektir. Bu çocuğun ne kolunda ne bacağında darbe aldığına yönelik bizi şüphelendirecek en ufak bir iz bile yok" diye konuştu.

Kamera kayıtlarına göre saat 16.30'da Rabia Naz Vatan okuldan ayrıldığını, dondurma alıp annesinin çalıştığı eczaneye gittiğini, arkadaşlarıyla oynaması için izin vermeyen annesinin yanından ayrılan küçük kızın, 16.49'dan sonra kamera görüntüsünün bulunmadığını ancak 17.01 sularında binaya gelmiş olduğunun düşünüldüğünü aktardı.

 

Rabia Naz Vatan Facebook.jpg
Rabia Naz Vatan / Fotoğraf: Facebook / @SabanVatan

 

27 yıllık meslek hayatında birçok cinayet dosyasında görev aldığını hatırlatan Emir, ölü muayene tutanağını göstererek komisyona bilgi verdi:

Ören yolu üzerinde herhangi bir kaza olması durumunda görülmeme, duyulmama ihtimali yok. Biri saklarsa diğeri kesin söyler. Eve giriş saati 17.01 dersek bulunduğu saat 17.13. Gördüğünüz gibi parmak aralarında kalan izler, deri kopmaları, diken ve benzeri diken batığı, sol kolda bir darbe sonucu iz görüyorsunuz. Bu yan göbek kısmını görüyorsunuz. Darbe değil dal veya dikenden oluşacak bir iz. Sol baldır içinde meydana gelen koşma-düşmede oluşacak bir yara. Ayaklarına bakınca bu yaralanma iki şekilde olur; ya dışarıdan bir darbe olacak kemik çıksın, ya da düştüğünde burkma olacak ki kemik dışarı çıksın. Şu ayağın üzerinden en az bir tonluk araç geçmesi durumunda herhangi bir iz kalmaması mümkün değil. Bir tondan fazla olan bir aracın o kol ve bacak üzerinden geçmesi durumunda herhangi bir hasar kalmamasını akılla mantıkla izah edemem. Adli tıpçı değilim, başkasının görev alanına girmek istemiyorum. Baba Şaban Naz'ın iddialarını çürütüyoruz izlenimini de vermek istemiyorum. Ama kızımızın vücudundaki izlere bakıldığında bir darbe belirtisi görmüyoruz. Fotoğraflarda deri toplanmalarının bir yönüne doğru olduğunu görüyoruz. İzlerin daha çok sürtünmeye bağlı olduğunu görüyoruz.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

“Günlüğün sayfalarının yırtık olduğu söyleniyor”

Emir, Rabia Naz Vatan'ın günlüğünün sayfalarının yırtıldığını savundu: 

Günlüğün varlığından en başta haberimiz yoktu. Sonra günlük ortaya çıktı. Çok olumlu şeyler yazılmadığı söyleniyor. Şaban'ın ablası Ülkü beyanında, Şaban Vatan'ın olayı trafik kazasına yönlendirip sağa sola saldırmaya başlamasından sonra neyin ne olduğunu anlaması günlüğü ona teslim ettiklerini söylüyor. İfadeleri alınan kişilere göre günlüğün sayfaları tam. Daha sonra biz adli emanetten gidip savcının bilgisi dahilinde günlüğü aldık. Günlük polise gelmeden önce baba alıyor. Günlüğün içerisinde iki saç teli çıkıyor. Rabia Naz ile uyumlu çıkıyor. Gelen raporda günlüğün sayfalarının yırtık olduğu söyleniyor. Günlükle ilgili birçok inceleme yaptırdık. Analiz çalışması, parmak izi, birçok kişinin parmak izi çıktı. Günlükte de 'Kendimden nefret ediyorum, aileme çok layık olduğumu düşünmüyorum, arkadaşlarım beni çok sevmiyor' gibi şeylerin yazdığı söyleniyor; ama bunların yazılı olduğu bir kaç sayfanın olmadığı ve sayfalardan yırtık olduğunu görüyoruz.

 "Raporda yüksekten düşme ihtimali görüşümüzü belirttik"

Kıdemli Başpolis memuru Hüseyin Emir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bizim tespit edemediğimiz, yüzde yüz böyledir demiyoruz ama açıklamada bulunamadığımız 12 dakikalık bir zamanımız var. Bu süre içinde bir klasik trafik kazasını göz önünde bulundurabilirseniz nasıl olabileceğini, ne kadar zaman içinde gerçekleşebileceğini takdir edersiniz. Bu süre içinde de bu çocuğu bir yere götürecek, kanaması giderilecek, tedavisi yapılacak, kıyafetler çıkarılıp temizlenecek, tekrar geri giydirilecek, arabaya konulacak, götürülüp bulunduğu yere bırakılacak. Bunun için yeterli bir süre zaten yok ki o kadar açık bir yarada yoğun bir kanama olması durumunda onu da çok kısa sürede durduracak bir teknik olduğunu da bilmiyorum. Zaten raporlarda ana damar kopmasıyla ilgili herhangi bir veri yok. Olmadığı da söyleniyor. Çok kan olmaması ve Rabia Naz kızımızın ilk bulunduğu anda kendinde, gücünde olduğu, bağırdığı, yüksek sesle çığlık attığı, ambulansın içinde de bağırdığı verilerini de göz önünde bulundurduğumuzda başına ne olay gelmişse bulunmasından çok kısa bir süre önce meydana geldiğini değerlendiriyoruz.

 

Rabia Naz ve babası Şaban Vatan Twitter @VatanSaban.jpg
Rabia Naz ve babası Şaban Vatan / Fotoğraf: Twitter / @VatanSaban

 

"En ufak bir siyasi baskıyı bırakın idari baskıya dahi maruz kalmadık"

Emir, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç'ın, "Çalışmalar sırasında kasıtlı olarak bir delilin karartıldığına, karartılmaya çalışıldığına ya da herhangi bir yerden talimatla bir iradenin ayrı bir güç kullanarak olayı başka yere yönlendirmeye çalıştığına tanık oldunuz mu?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: 

Olay yeri incelemesinde kim varsa ilçenin emniyet amiri dahil, tamamının HTS kayıtlarına varana kadar incelendi. Bu süreç boyunca kimse bize olayı kapatmamızı ya da 'burayı karıştırmayın, bunu irdelemeyin, şuraya bakmayın' tarzında bir söylemde bulunmadı. Bunu net olarak vicdanen söyleyebiliyorum. Ben otopsi resimlerinde Rabia Naz Vatan'ın gözlerinin içine bakabildim. Orada da o çocuğa bir söz verdim. Dolayısıyla hiçbir kimse ne bana ne ekibimize en ufak bir söylemde bulunmadı. Bu çocuk için her şey yapılır. Keşke daha fazlası yapılabilse ama elimizden geldiğince layıkıyla yapmaya çalıştık. Muvaffak olduk, olamadık orasını bilemeyeceğim. Bu süreç boyunca en ufak bir siyasi baskıyı bırakın, idari baskıya dahi maruz kalmadık. Bundan emin olabilirsiniz.

 

Independent Türkçe, AA

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU