Niğde’de mangaldan çıkan yangın 2’si çocuk 4 can aldı

Niğde’de Doğan ailesinin akşam yemeği için yaktığı mangal kapıyı tutuşturdu. Kısa süre içerisinde binayı saran alevler, dışarıya çıkamayan 2’si çocuk 4 kişinin ölümüne neden oldu

Fotoğraf: İHA

Niğde'nin Ulukışla ilçesine bağlı Hacıbekirli köyündeki Necati Doğan'a (54) ait iki katlı evin girişinde saat 00.30 sıralarına yangın çıktı.

Alevleri fark eden komşuların ihbarı üzerine itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Ekiplerin müdahalesiyle söndürülen yangında, Mukaddes Subaşı (51) ile Fadime (26), Necati (5) ve Murat Muhammet Doğan (2) yaşamını yitirdi.

Yaralanan Murat Subaşı (50), Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Pencereden atlayan Nuray (51) ve ev sahibi Necati Doğan'ın tedavileri olay yerine gelen ambulanslarda yapıldı.

Enkaz altından çıkartıldı

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Olayla ilgili açıklama yapan Vali Şimşek şu bilgileri paylaştı:  

Ev ahşap, toprak ve kerpiç bir ev. Yangın sonucunda göçmeler oluştu. AFAD ekiplerimizin yaptığı çalışmada göçük altında 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Bunlardan 2'si yetişkin biri çocuk. Bir çocuğumuzun daha enkaz altına olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yangın ilk çıktığı anda da 2 kişi kendilerini dışarı atabilmişler. Bunlardan birinin durumu iyi, diğeri tedavi altına alındı.

Kapıdan çıkamamışlar

Ulukışla Kaymakamı Osman Şahin ise olayı şu sözlerle anlattı:

Yangının, emin olmamakla birlikte aşağıdaki mangaldan çıktığı, oradan kapıya sirayet ettiği ve bütün evi sardığı yönünde bilgi mevcut. Yangın kapıda çıktığı için vatandaşlar da dışarı çıkamamış. Barbekü herhalde, akşam yemeğinde kullanılmış. İlk bilgilerimiz bu yönde. İlgili arkadaşların raporu doğrultusunda kesinleşir.

Ekiplerimiz gerekli müdahaleleri yaptı. İlk alınan bilgilere göre evde 7 kişi mevcut. 7 kişiden 2'si camdan atlayarak kendini kurtarmış. Bir kişi Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Yanıyorum diye suyun altına yattı

Ev sahibi Necati Doğan ise yangını fark edince camı ve pencere korkuluğunu kırarak dışarı çıktığını belirtti.

Camı kırınca alevlerin daha da arttığına dikkati çeken Doğan, "İçeride gelin, ufak çocuklar, gelinin annesi, babası vardı. Ben pencereden atladığımda gelinin babası yanıyorum diye suyun altına yattı. Ben yangını fark ettiğimde büyümüştü.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU