Prens William iklim kriziyle mücadaleye verilecek rekor miktarlı ödülü açıkladı

Sir David Attenborough, “Bizimkisi harika bir dünya, her gün bize güzelliğini hatırlatıyor. Ama aynı zamanda bizi hayatı olduğu gibi kabul edemeyeceğimiz konusunda da uyarıyor” dedi

Prens William, Cambridge Düşesi Catherine ve Sir Attenborough Birkenhead'deki bir gemide Antarktika'dan getirilen bir buz çekirdeğini inceliyor (Reuters)

Cambridge Dükü Prens William, iklim değişikliği aktivistlerine yönelik Earthshot Ödülü adıyla yeni bir ödül projesi açıkladı.

Milyonlarca sterlinlik girişim, gezegeni onarmak amacıyla on yıllık eyleme ilham kaynağı olmak için planlanmış birtakım zorlukları kapsıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Projenin internet sitesinde yer alan açıklamada, “Zorlu hedefler herkesin sesinin duyulması için bir şans olacak, yeni nesil düşünürleri, liderleri ve hayalperestleri motive etmek ve onlara ilham vermek istiyoruz” ifadesi kullanıldı.

“Ödüllerimiz sadece teknolojideki değil endüstrinin ve toplumun tüm sektörlerindeki ilerlemeyi mükafatlandıracak” denilen açıklamada, ödüllerin bilim insanları, aktivistler, ekonomistler, liderler, hükümetler, bankalar, işletmeler, şehirler ve ülkeler dahil “çevresel sorunları çözmek için önemli bir ilerleme veya olağanüstü katkı sunan herkese” verilebileceği belirtildi.

Prens William gelecek 10 yıl boyunca her yıl beş kazanana bir ödül verecek. 2021 ile 2030 arasında her yıl dünyanın farklı bir şehrinde yıllık ödül töreni yapılacak.

Sitede ayrıca “Bununla ve başlangıçtaki her bir zorluğun ardından kazananların çalışmasıyla, 2030’a kadar dünyanın en büyük sorunlarına en az 50 çözüm sunabilmeyi umuyoruz” ifadesi kullanıldı.

Proje adını, Neil Armstrong’un 1969’da Ay’a inişinden bu yana iddialı ve çığır açan hedeflerde kısaltma olarak kullanılan Ay’a yolculuk kavramından alıyor.

Kensington Sarayı, projeyi salı günü “2020’li yılları gezegenimizi onarmak için on yıllık eyleme dönüştürürken kim öncülük etmeye hazır?” tweetiyle duyurdu.

Duyuru, Sir David Attenborough tarafından seslendirilen iklim krizi hakkında kısa bir videoyla birlikte yapıldı.

Yayıncı ve çevreci Attenborough, “Bizimkisi harika bir dünya, her gün bize güzelliğini hatırlatıyor. Ama aynı zamanda bizleri, bildigimiz haliyle hayatımızı hafife alamayacagimiz konusunda uyarıyor” dedi.

Attenborough, Earthshot ödülünün “tarihin en prestijli çevre ödülü” olacağını sözlerine ekledi.

Prens Wiliam ise şu değerlendirmede bulundu:

Yeryüzü dönüşü olmayan bir noktada ve biz bariz bir seçimle karşı karşıyayız: ya olduğumuz gibi devam edeceğiz ve gezegenimize onarılmaz şekilde zarar vermeyi sürdüreceğiz ya da insan olarak eşsiz gücümüzü ve sürekli liderlik, yenilik ve problem çözme yeteneğimizi hatırlayacağız. İnsanlar harika şeyler başarabilir. Gelecek on yıl bize en büyük testlerimizden birini, Dünya’yı onarmak için on yıllık eylemi sunuyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/life-style/

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU