Kaçak kömür ocağında metan gazı patladı: 2 işçi hayatını kaybetti

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde ruhsatsız işletildiği iddia edilen maden ocağında meydana gelen metan gazı patlamasında bir kişi yaralandı, mahsur kalan iki işçinin cesedine ulaşıldı

Fotoğraf: AA

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki ruhsatsız kömür ocağının yaklaşık 40 metre içerisinde metan gazı patlaması meydana geldi. 

Patlama üzerine olay yerine Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tahlisiye ekibinin yanı sıra jandarma ve AFAD ekipleri yönlendirildi. 

Ocakta çalışanlar tarafından yaralı olarak çıkarılan Bahri Yeniay (51), Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı. 

Ocakta kaldığı değerlendirilen 2 işçiyi kurtarmak için çalışma başlattı. Ocakta biriken metan gazı nedeniyle güçlükle sürdürülen çalışmada 2 işçinin cesedi ocaktan çıkartıldı. 

20191225_2_40012627_50658360.jpg
Fotoğraf: AA

 

Patlatılarak kapatıldı, çalışmaya devam ettiler

Kömür ocağındaki patlamayla ilgili Zonguldak Valiliği de bir açıklama yaptı. Açıklamada, jandarma tarafından yapılan kontrollerde boş olduğu tespit edilen ocağın patlatılarak kapatılmasının ardından yeniden kaçak olarak çalışmaya devam ettiği bildirildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kömür çıkarılmaya hazırlanırken, kapalı ocakta biriken gazların patlaması sonucunda meydana geldiği değerlendirilen üzücü olayda Bahri Y. isimli işçi yaralı olarak çıkarılmış. Açık kimlikleri henüz tespit edilemeyen Uğur ve Ufuk isimli iki işçinin de ocakta kaldığı bilgisine ulaşılmıştır. İlgili birimler olay yerine ivedilikle intikal etmiş olup, TTK Tahlisiye ekibinin ocak içindeki çalışmaları halen devam etmektedir

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU