İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı: Bir kişi değil, 16 milyon insan bilir

İBB Başkanı İmamoğlu, devam eden Kanal İstanbul tartışmasında kendisini kast ederek “Otursun işine baksın’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap verdi. İmamoğlu, “Oturarak, çalışmayarak, iş üretmeyerek belediye başkanlığı yapmak için seçilmedim” dedi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilşkin sorularını yanıtladı / Fotoğraf: İBB Basın Birimi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2020 bütçesinin onaylandığı meclis toplantısı ardından gazetecilerin, gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kanal İstanbul üzerinden yaşanan tartışmaya değinen İmamoğlu, ”İşine baksın” eleştirisinden bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a cevap verdi.

Oturarak, çalışmayarak, iş üretmeyerek belediye başkanlığı yapmak için seçilmediğini ifade eden İmamoğlu, “Toplumun menfaatlerini ve haklarını korumak için belediye başkanı seçildim” dedi.

İmamoğlu, ‘Sen otur işine bak’ cümlesinin bir başka açılımının, ‘En iyisini ben bilirim’ anlamına geldiğini kaydetti.


Bu işi çok iyi bilen insanlardan faydalanacağı

“Bence en iyisini 16 milyon bilir” diyen İmamoğlu, şunları ifade etti:

“Toplumun menfaati için çalışacağım. Ve bu süreçle ilgili 16 milyon insanın, en son noktasına kadar bilgileri elde etmesini sağlayacağım. Bu işi çok iyi bilen insanlardan faydalanacağız. Bu işi çok sesli bir şekilde toplumun önünde dile getireceğiz. Toplumun kararını, toplumun menfaatini, yine toplumla, ortak akılla vereceğiz. Bütün bunları yapmamızın sebebi, aslında yaşadığımız seçimin bize verdiği en değerli kısmı, susmamak, konuşmak. Herkes konuşacak. Ben de onların temsilcisi olarak her zaman konuşacağım. Buna alışmak istemeyen kim varsa, bu sürece alışsa iyi olur. Daha fazla sesimiz çıkacak”


"Yarın pişman olacakları projeye evet demeyeceğiz"

Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul, dünyada büyük sükse yaratacak. CHP’nin takoz siyasetine boyun eğmeyiz” sözlerinin hatırlatılması üzerine İmamoğlu, “Biz, birileri sükse yapsın diye İstanbul halkına ihanet edecek, yarın pişman olacakları hiçbir projeye, ‘Evet’ demeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İBB’de en çok tartışılan konulardan birinin de kiralık araç ihalesi olduğu, bundan sonra yapılacak ihalelerin canlı yayınlanıp yayınlanmayacağının sorulması üzerine İmamoğlu, “Evet, canlı yayınlanacak ve şeffaf olacak. Aslında bunlar başlangıçlar. Zaman içerisinde, mümkün olduğu kadar, belli çaptaki bütün açık ihalelerimizin tamamını naklen olarak vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

İmamoğlu, İBB bütçesinin meclisten geçtiğini belirterek hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

DAHA FAZLA HABER OKU